Rewolucja w rozliczeniach, firmy będą miały dużo pracy

Nowa skala PIT, zmiany w składce zdrowotnej, ulga dla klasy średniej – to nas czeka w 2022 r.

Aktualizacja: 05.11.2021 15:51 Publikacja: 05.11.2021 14:00

Rewolucja w rozliczeniach, firmy będą miały dużo pracy

Foto: Adobe Stock

Mniej zarabiający zyskają, bogatsi stracą. Polski Ład zmienia podatkowe rozliczenia. Ministerstwo Finansów obiecuje, że będzie sprawiedliwiej. Na razie najpewniejsze jednak jest to, że przedsiębiorcy, zwłaszcza zatrudniający pracowników, będą mieli sporo pracy.

Kwota wolna i próg

Główna zmiana to podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł dochodu rocznie. Z podwyżki skorzystają ci, którzy są na skali podatkowej (czyli płacą 17 albo 32 proc. PIT). Pracownicy, zleceniobiorcy, zarabiający na umowach o dzieło, kontraktach menedżerskich. A także przedsiębiorcy. Teraz kwota wolna wynosi 8 tys. zł dochodu rocznie (w uproszczeniu, bo podatnicy podzieleni są na pięć grup). W przyszłym roku dochód do 30 tys. zł będzie nieopodatkowany.

Druga kluczowa nowość to podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł dochodu rocznie (obecnie wynosi 85 528 zł). Skorzystają z niej ci, którzy są na skali. Jeśli nie przekroczą progu, zapłacą tylko 17 proc. PIT. Większe dochody to 32-proc. podatek.

Trzecia duża zmiana: nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej. Przede wszystkim nie będzie jej już można odliczyć od podatku (teraz odpisujemy jej większą część, a konkretnie 7,75 proc. podstawy wymiaru). Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT mają ją liczyć od dochodu z działalności (teraz płacą składkę zryczałtowaną).

Zakaz odliczania składki ma zrekompensować ulga dla klasy średniej. Czyli specjalny odpis od dochodu. Ulga będzie przysługiwać pracownikom i przedsiębiorcom na skali, którzy mają roczne przychody od 68 412 zł do 133 692 zł (u przedsiębiorców pomniejszone o koszty prowadzenia działalności).

Wygrani i przegrani

Te wszystkie nowości trzeba uwzględnić w podatkowym rozliczeniu. Najtrudniejsze zadanie czeka pracodawców, oni bowiem muszą dostosować systemy księgowe do nowych zasad. Skutki błędów mogą być przykre, bo to właśnie pracodawca odpowiada za rozliczenie pensji zatrudnionych osób.

Jak Polski Ład wpłynie na pracownicze wynagrodzenia? Zyskają najmniej zarabiający, dla średniaków zmiany będą neutralne, stracą najbogatsi. Oto kilka przykładów na podstawie kalkulatora wynagrodzeń opracowanego przez Ministerstwo Finansów. Podajemy w nich wynagrodzenie brutto, czyli przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Przykład 1:

Wynagrodzenie pana Kowalskiego wynosi 4 tys. zł miesięcznie. W 2022 r. dostanie na rękę 3021,96 zł. Na zmianach zyska 114 zł miesięcznie.

Przykład 2:

Pan Nowak ma 8 tys. zł wynagrodzenia. W 2022 r. kwota netto wyniesie 5729,91 zł. Polski Ład będzie dla niego neutralny.

Przykład 3:

Wynagrodzenie pana Jankowskiego to 14 tys. zł. W 2022 r. dostanie pensję netto w kwocie 9189,29 zł. Na zmianach straci 87,66 zł miesięcznie.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Marek Gadacz, doradca podatkowy, dyrektor w Andersen Tax & Legal

Polski Ład diametralnie zmienia zasady rozliczania podatników. Nie mam wątpliwości, że firmy, zarówno duże korporacje, jak i najmniejszych przedsiębiorców, czeka mnóstwo pracy. Choćby z tego powodu, że zupełnie inaczej będzie się liczyło pracownicze wynagrodzenia. Firmy muszą więc dostosować swoje systemy finansowe do tej podatkowo-składkowej rewolucji. Obawiam się, że wielu może z tym nie zdążyć do Nowego Roku. I mogą popełnić sporo błędów, zwłaszcza w pierwszych miesiącach obowiązywania nowych regulacji. Zmian jest bowiem bardzo dużo i już teraz budzą wiele wątpliwości. Poza rozwiązywaniem podatkowych dylematów firmy muszą liczyć się też z tym, że wiele osób, zwłaszcza lepiej zarabiający pracownicy, członkowie zarządu czy menedżerowie, będzie chciało zmienić zasady współpracy czy chociaż negocjować wysokość wynagrodzenia.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków

Mniej zarabiający zyskają, bogatsi stracą. Polski Ład zmienia podatkowe rozliczenia. Ministerstwo Finansów obiecuje, że będzie sprawiedliwiej. Na razie najpewniejsze jednak jest to, że przedsiębiorcy, zwłaszcza zatrudniający pracowników, będą mieli sporo pracy.

Kwota wolna i próg

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży