W ocenie Abramowicza, Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. Jak informuje biuro Rzecznika MŚP, w 2019 roku było ok. 700 tysięcy takich firm w Polsce.

Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.

– Podwyższenie podatku liniowego o 9 proc. oznacza, że o 9 proc. będzie mniej pieniędzy na rozwój – mówił  Abramowicz w Szczecinie na spotkaniu z przedsiębiorcami w ramach konsultacji społecznych związanych z petycją. – Niektórzy politycy mówią, że przedsiębiorcy wydadzą to na konsumpcję, bo domy w Alpach budują. Ja nikogo takiego nie znam. Pewnie są tacy, co mają domy w Alpach, ale to jakiś promil przedsiębiorców. Przedsiębiorcy te pieniądze wykorzystują na rozwój firm – przekonywał Rzecznik MŚP.

Podczas spotkań z przedsiębiorcami  Rzecznik MŚP podkreślał, że propozycja Polskiego Ładu, dotycząca podwyższenia podatku liniowego jest niekorzystna nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa, bo po zmianach wpływy z tego tytułu nie wzrosną, a spadną.

Petycję „Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie" Rzecznik MŚP zainicjował na początku sierpnia br. Przez tydzień poparło ją ponad 10 000 osób. Poparcie gwałtownie rośnie. Obecnie jest już ponad 42 tys. podpisów.

Jak informowaliśmy w "Rzeczpospolitej" przed tygodniem, rząd rozważa złagodzenie zapisów Polskiego Ładu, który – jak pokazują wewnętrzne sondaże PiS – został źle przyjęty przez społeczeństwo. Jednym z pomysłów jest obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z 9 do nawet 3 proc. Informacje te  potwierdza m.in. przez Główny Ekonomista Ministerstwa Finansów – Łukasz Czernicki.

– Dialog z rządem ma sens! Wzmożona aktywność przedsiębiorców odnosi pozytywny skutek. Nie można jednak spocząć na laurach, dlatego cały zbieramy podpisy pod petycją. Przedsiębiorcy wierzą, że rząd zrozumie, iż propozycje podatkowe w Polskim Ładzie są szkodliwe dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i się z nich wycofa! – podkreśla Adam Abramowicz.

Petycję „Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie" można wciąż podpisać na stronie https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/.

Konsultacje społeczne na temat ustawy reformującej system podatkowy trwają do 30 sierpnia 2021 r.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW