[b]Zawarłem z bankiem umowę na prowadzenie rachunku bankowego. Koszt jego prowadzenia wynosi miesięcznie 10 zł. Rachunek ten wykorzystuję dla potrzeb własnych jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Treść zawartej umowy przewiduje dodatkową usługę polegającą na dokonywaniu zwrotu 1 proc. kwot wydatkowanych za pomocą karty na mój rachunek. Czy otrzymywane zwroty skutkują obowiązkami podatkowymi?[/b]
[b]Tak.[/b] [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 27 lipca 2009 r. (IPPB4/415-339/09-2/PJ)[/b] stwierdziła, że kierując się przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], należy uznać, iż korzyści, jakie osiąga podatnik z tego tytułu, stanowią dla niego realne przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przysporzenie to ma charakter trwały, bezzwrotny oraz definitywny.
W interpretacji czytamy: „zasada powszechności opodatkowania wynikająca z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje uznanie kwoty przekazywanej przez bank, a odpowiadającej 1 proc. kwot wydatkowanych za pomocą karty, za przychód podatkowy.
Jednocześnie analiza treści art. 21 ust. 1 ww. ustawy prowadzi do wniosku, że tego rodzaju przychody nie zostały objęte zwolnieniem przedmiotowym. Tym samym wnioskodawca osiąga przychód podlegający opodatkowaniu jako przychód z »innych źródeł«.
Na wnioskodawcy ciążyć będzie obowiązek w zakresie uwzględnienia otrzymanych kwot w składanym zeznaniu podatkowym”.