Fiskus nie może się zdecydować, jak należy traktować spłaty udziałów w dziedziczonej nieruchomości. Część urzędów uważa, że wydatek nie może być kosztem przy jej sprzedaży. Może to spowodować, że sprzedawca zapłaci podatek od całej kwoty otrzymanej od kupującego.
W takiej sytuacji znalazł się jeden z naszych czytelników. Wraz z innymi osobami z rodziny dostał w spadku mieszkanie. Zamierza spłacić pozostałych spadkobierców i sprzedać lokal. Pyta, czy podatek zapłaci od całej uzyskanej ceny czy też może odliczyć kwoty spłacone rodzinie.
– Podatek płacimy od dochodu, czyli przychodu ze sprzedaży mieszkania pomniejszonego o koszty jego nabycia. Wydaje się, że takim kosztem jest właśnie spłata pozostałych spadkobierców. Niezależnie od tego, czy nastąpi ona przed czy po sprzedaży. Często bowiem pozostałych spadkobierców spłaca się dopiero pieniędzmi uzyskanymi z transakcji – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii EOL.
Różne interpretacje
Co na to fiskus? Różnie. W bazie Ministerstwa Finansów można znaleźć zarówno pozytywne, jaki i negatywne dla podatników interpretacje. Przykładowo Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła, że spłata pozostałych spadkobierców mieści się w kategorii kosztów nabycia nieruchomości (nr interpretacji IBPBII/2/415-251/03/13/Mza). Ale Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja nr IPTPB2/415-739/12-5/JR) uważa już inaczej.
Przychód ze sprzedaży mieszkania zmniejszamy o koszty nabycia