Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje już niewiele możliwości zaoszczędzenia na podatku. Ustawodawca konsekwentnie ograniczył bowiem możliwość korzystania z ulg podatkowych, zwłaszcza tych, z których może skorzystać każdy.
Jedną z ostatnich takich możliwości jest tzw. ulga na darowizny. Prawo do ulgi zgodnie z ustawą o PIT dają darowizny na rzecz: organizacji pożytku publicznego (polskich i zagranicznych, tj. z państw Unii Europejskiej oraz z Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz kultu religijnego. W ramach tej ulgi można także odliczyć honorowo oddaną krew.
Odliczeniu podlegają zarówno darowizny pieniężne, jaki i rzeczowe. Żeby fiskus nie zakwestionował prawa do odliczenia, muszą być one odpowiednio udokumentowane. Dla darowizn pieniężnych potrzebny jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Ten warunek oznacza, że prawa do ulgi nie dają płatności w kasie fundacji czy na wykupienie cegiełki.
Odliczenia ulgi na darowizny podatnik wykazuje w załączniku PIT/O
Dokumentem potwierdzającym prawo do odliczenia darowizn rzeczowych jest dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz jej wartość z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Honorowy krwiodawca musi posiadać zaświadczenie o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.