Zaświadczenie nie musi również zawierać daty kolejnego badania okresowego.
Takiego zdania był wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny, który przyjrzał się sprawie postępowania konkursowego na kandydata na stanowisko dyrektora gimnazjum w jednym z miast Mazowsza.
Burmistrz tego miasta ogłosił konkurs podając min, jakie wymagania powinna spełniać osoba składająca ofertę konkursową, jakie należy załączyć dokumenty oraz miejsce i termin składania ofert. Następnie w kwietniu 2012 roku powołał komisję konkursową, która miała ocenić kwalifikacje poszczególnych kandydatów.
Komisja stwierdziła, że jedna z wieloletnich pracownic oświaty, która złożyła ofertę w tym konkursie, nie spełniała istotnych wymogów formalnych. Zdaniem organizatorów w zaświadczeniu lekarskim nie wpisano daty kolejnego badania okresowego, co oznaczało, że jest ono nieważne na dzień otwarcia ofert konkursowych. Dodatkowo, według komisji dokument powinien być zgodny z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy i wydany tym samym przez lekarza medycyny pracy.
W obliczu takich wniosków komisji nie pozostało nic innego jak podjąć uchwałę o niedopuszczeniu pedagoga do dalszego postępowania konkursowego.