[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił 3 listopada 2009 r. (I SA/Wa 624/09)[/b] częściowo decyzję prezesa Rady Ministrów o przekazaniu niektórych nieruchomości gminy Nieporęt sąsiedniej gminie Wieliszew w związku ze zmianą ich granic.
Po raz pierwszy się zdarzyło, że sąd uchylił taką decyzję premiera z szeroką argumentacją. Ponieważ corocznie następuje w Polsce około 20 – 25 zmian podziału terytorialnego, znaczenie wyroku wychodzi poza ramy tej jednej sprawy.
Sąd zgodził się zasadniczo z premierem, że mienie gminy pomniejszanej powinno być przekazane powiększanej, przejmującej nowe zadania.
– Przemawia za tym zasada terytorialności i jednorodności terytorium gminy, która w takich przypadkach ma pierwszeństwo przed zasadą ochrony własności. Gmina musi być wyposażona w mienie, które będzie służyło użyteczności publicznej. Nie może ono być jednak traktowane jako zwykłe przekazanie mienia komunalnego, gdyż wiążą się z tym konkretne obowiązki gminy, do której trafia – powiedziała sędzia Agnieszka Miernik.
[b]Prezes RM powinien więc wykazać, że przekazanie konkretnego mienia jest niezbędne dla gminy przejmującej, i wskazać, na jakie cele publiczne będzie przeznaczone.[/b]