Uposażenie żołnierza nie zawsze jest wolne od PIT

Żołnierz wyznaczony do pełnienia służby w międzynarodowych strukturach wojskowych nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT

Publikacja: 20.04.2010 04:40

Uposażenie żołnierza nie zawsze jest wolne od PIT

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny 1 kwietnia 2010 r., (II FSK 1928/08).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik zwrócił się o wydanie interpretacji. Chodziło o rozliczanie należności zagranicznej wypłacanej żołnierzom zawodowym pełniącym służbę poza granicami kraju. Podatnik jest żołnierzem zawodowym pełniącym służbę w międzynarodowych strukturach wojskowych.

Pytał, czy miał prawo zastosować korzystniejsze dla siebie rozwiązanie w postaci zwolnienia wynagrodzenia od opodatkowania do wysokości 30 proc. diety za każdy dzień pobytu za granicą lub skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].

Zdaniem skarżącego przysługuje mu prawo do zastosowania w rocznym rozliczeniu podatkowym zwolnienia od opodatkowania. Inaczej uważał organ podatkowy. Podatnik złożył skargę do WSA. Ten jednak skargę oddalił.

Stwierdził, że wbrew stanowisku podatnika z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT nie wynika, aby wymienione w nim stosunki traktowane były jako jedno źródło przychodów. Jest to jedynie katalog wielu źródeł przychodów mających pewne cechy wspólne, takie jak periodyczności świadczeń czy otrzymywanie ich od osoby trzeciej (płatnika).

Nie oznacza to, że wszystkie te źródła opodatkowane są w sposób identyczny. Zdaniem sądu stanowisko skarżącego, że dochody ze stosunku służbowego są tożsame z dochodami z pracowniczego stosunku pracy, jest niezasadne.

Podatnik złożył skargę kasacyjną.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA jednak jej nie uwzględnił. Zdaniem NSA skarżący, będąc żołnierzem wykonującym obowiązki na stanowisku w międzynarodowych strukturach wojskowych w Niemczech, nie spełnił określonej ustawowo przesłanki uzasadniającej zwolnienie.

Nie można wobec tego do przedstawionego we wniosku o udzielenie interpretacji stanu faktycznego stosować przepisów dotyczących żołnierzy, skierowanych do odbycia służby za granicą, a zawartych w art. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=44CCFAE7773A9F1E30D8DB73578F8D70?id=77627]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa. [/link]

[b]Tylko żołnierze skierowani biorą udział w działaniach wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT. A zatem skarżący jako żołnierz wyznaczony do pełnienia służby w międzynarodowych strukturach wojskowych nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT.[/b]

Jednym z warunków skorzystania przez żołnierza ze zwolnienia jest jego wyjazd poza granice państwa w ramach jednostki wojskowej użytej w celach określonych w ustawie o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej poza granicami państwa.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo