Gwarantuje mu to art. 121 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=935F59721D0960CCFAF9FFD2CCC0E26D?id=185066]ustawy o policji[/link]. [b]Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w składzie całej Izby Cywilnej uznał (sygn. III CZP 35/10)[/b], że Skarb Państwa, który wypłacił policjantowi na podstawie tego przepisu uposażenie za okres choroby wywołanej wypadkiem drogowym, nie może się domagać jego zwrotu od sprawcy tego wypadku.
[b]SN zastanawiał się nad tą kwestią trzykrotnie.[/b] Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne przedstawione całemu składowi Izby Cywilnej przez siedmiu sędziów SN. Z kolei ten siedmioosobowy skład zastanawiał się nad odpowiedzią wskutek przekazania mu zagadnienia prawnego przez zwykły, trzyosobowy skład SN.
[srodtytul]Sąd ma wątpliwości[/srodtytul]
Zagadnienie to poddał mu pod rozwagę sąd II instancji, do którego wskutek apelacji Skarbu Państwa (wojewódzkiego komendanta policji) trafiła sprawa o zwrot uposażenia wypłaconego funkcjonariuszowi Marianowi G. za okres choroby wywołanej obrażeniami odniesionymi w wypadku drogowym w drodze na służbę. Sprawcą był kierujący samochodem Marcin D. Chodzi o niespełna 2,6 tys. zł.
[b]Sąd I instancji oddalił żądanie komendanta jako niemające podstaw prawnych. Zaznaczył, że nie podziela poglądu SN wyrażonego w uchwale z 21 października 1997 r. (sygn. III CZP 34/97)[/b]. Wtedy skład siedmiu sędziów uznał, że jeśli wypadek funkcjonariusza policji pozostający w związku z pełnieniem służby był jednocześnie wypadkiem powodującym szkodę wynikłą z ruchu pojazdu mechanicznego, Skarbowi Państwa przysługuje od sprawcy roszczenie o zwrot równowartości świadczeń wypłaconych w związku z tym wypadkiem funkcjonariuszowi.