Przed czterema laty Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił, że PZU Życie, wykorzystując swoją pozycję na rynku grupowych ubezpieczeń pracowniczych na życie, utrudnia pracodawcom skorzystanie z oferty innych, konkurencyjnych firm. W październiku 2007 r. nałożył za to karę na PZU Życie. Spółka skorzystała z przysługującego jej prawa i odwołała się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten potwierdził 17 lutego 2011 r., że doszło do naruszenia konkurencji, oddalił odwołanie PZU Życie i nakazał spółce zaniechanie stosowania niedozwolonych praktyk. Utrzymał też karę nałożoną przez Prezesa UOKiK - 50 mln złotych.

Jedna z zakwestionowanych praktyk dotyczyła wymogu wyrażenia zgody na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia przez co najmniej 75 proc. pracowników, pomimo że nie byli oni stroną umowy. Ponadto spółka traktowała rezygnację z umowy większości pracowników jako wypowiedzenie kontraktu przez pracodawcę i obciążała go kosztami regulowania należności z tytułu składek za trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Po interwencji Urzędu PZU Życie przestał stosować w umowach pierwsze z opisanych postanowień, nie aneksował jednak wszystkich umów zawartych wcześniej. Oznacza to, że PZU nadal stosuje są wszystkie praktyki wzbudzające zastrzeżenia UOKiK.