Można otrzymać tylko jedną odprawę

Jeśli pracownik otrzymał odprawę rentową, nie ma już prawa do emerytalnej ani uzupełniającej

Aktualizacja: 19.03.2010 03:55 Publikacja: 19.03.2010 02:00

Można otrzymać tylko jedną odprawę

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

[b]Tak wynika z wczorajszej (18 marca)uchwały Sądu Najwyższego (sygn. II PZP 1/10).[/b]

Sąd zajął się sprawą pracownicy bydgoskiego oddziału Polskiego Związku Motorowego. Domagała się ona wysokiej odprawy emerytalnej przysługującej jej na podstawie przepisów wewnętrznych firmy. Przewidują one, że pracownik przechodzący na świadczenie z ZUS ma prawo do wypłaty trzykrotności jego dotychczasowego wynagrodzenia, powiększonej o kolejne 5 proc. za każdy rok pracy w tej firmie.

Firma odmówiła jednak wypłaty tego świadczenia. Okazało się bowiem, że przed 13 laty otrzymała odprawę rentową od poprzedniego pracodawcy, Centrali Techniczno-Handlowej Elektroniki Unitra, z której zwolniła się w związku z niezdolnością do pracy. Odprawa została jej przyznana w wysokości dwukrotności obowiązującej wówczas stawki najniższego wynagrodzenia.

[srodtytul]Stare orzecznictwo[/srodtytul]

Pracownica nie zrezygnowała ze swoich roszczeń i skierowała sprawę do sądu. Powołała się przy tym na orzecznictwo Sądu Najwyższego z lat 90., które przewidywało możliwość wypłaty świadczenia uzupełniającego, gdy odprawa emerytalna była wyższa od rentowej.

Reklama
Reklama

Na tej podstawie sąd rejonowy przyznał pracownicy świadczenie odpowiadające jedynie dodatkowi za staż wypracowany w PZM (5 proc. ostatniego wynagrodzenia za każdy rok pracy). Obie strony procesu złożyły apelację. Spółka, która stwierdziła, że na podstawie art. 92[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link] osobie przechodzącej na rentę lub emeryturę przysługuje tylko jedna odprawa w całej karierze zawodowej. Pracownica domagała się zaś wyrównania do pełnej wysokości odprawy emerytalnej przysługującej w PZM.

Gdy sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Bydgoszczy, ten zdecydował się na skierowanie pytania prawnego do Sądu Najwyższego.

W uchwale z 18 marca 2010 r. SN rozstrzygnął, że otrzymanie przez pracownika odprawy rentowej wyklucza uzyskanie przez niego w późniejszym okresie odprawy emerytalnej czy odprawy uzupełniającej.

– Art. 92[sup]1[/sup] k.p. kreuje prawo do jednej odprawy w karierze pracownika – stwierdziła Halina Kiryło, sędzia Sądu Najwyższego w uzasadnieniu do tego orzeczenia. – Sam tytuł rozdziału kodeksu pracy, w którym znalazł się ten przepis, wskazuje, że jest to jedna „odprawa emerytalna lub rentowa”.

[srodtytul]Bez uzupełnienia[/srodtytul]

Jeśli chodzi zaś o prawo do odprawy uzupełniającej, SN zaznaczył, że orzecznictwo, z którego powódka wywodzi takie prawo, pochodzi sprzed wielu lat. Tamte rozstrzygnięcia zapadły, gdy obowiązywała [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5C423FF4C8A4A8975E0ACD54BC734AE3?id=93171]ustawa z 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania[/link]. Te przepisy bardzo szczegółowo określały, jak liczyć te odprawy. Teraz, gdy te przepisy już nie obowiązują, pracownicy nie mają podstaw do domagania się wyrównania.

Reklama
Reklama

Poza tym art. 92[sup]1[/sup] §2 k.p. rozstrzyga jednoznacznie, że pracownik, który otrzymał już odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Nie ma więc mowy o nabywaniu i wypłacaniu odprawy na raty. Czyli najpierw części rentowej, a następnie wyrównania do odprawy emerytalnej.

[ramka][b]Komentuje Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy:[/b]

Orzeczenie Sądu Najwyższego jest bardzo ważne, gdyż kończy trwającą od wielu lat dyskusję na temat tego, czy pracownikowi, który otrzymał już odprawę w związku z przejściem na rentę, przysługuje później druga odprawa wynikająca z przejścia na emeryturę. Mieli z tym problem nie tylko przedsiębiorcy, którzy nie wiedzieli, kiedy mają wypłacać takiemu pracownikowi pieniądze, a kiedy nie. W wielu przypadkach to dość pokaźne kwoty. Kłopoty miały także sądy rejonowe, w których zapadały rozbieżne wyroki. Rozstrzygnięcie SN było więc bardzo potrzebne.[/ramka]

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama