Uznał tak wczoraj [b]Trybunał Konstytucyjny w wyroku (sygn. SK 22/06) [/b]dotyczącym warunków stosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług.
Chodzi o § 68 a ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z grudnia 1995 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o VAT. [b]Przepis ten został co prawda uchylony z początkiem 1998 r., ale TK zajął się nim, ponieważ nadal może być stosowany na mocy przepisów przejściowych do stanów prawnych powstałych przed tym dniem.[/b]
Określał on, że stawkę 0 proc. stosuje się do usług realizowanych ze środków pomocy zagranicznej, pod warunkiem, że umowa o świadczenie tych usług zostanie zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej.
Przepis zaskarżyła do Trybunału spółka, która była podwykonawcą umowy na modernizację autostrady A6. Środki na unowocześnienie tej trasy pochodziły z programu PHARE, a więc z pomocy zagranicznej. W 1996 r. dwie inne spółki wygrały przetarg na modernizację autostrady A6. Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych w Szczecinie zawarła z nimi umowę o wykonanie robót budowlanych, która zgodnie z wymogami rozporządzenia MF, została zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej. Kilka miesięcy później jedna z tych spółek przekazała drugiej wszystkie prawa i obowiązki wynikające z kontraktu, a ta z kolei zleciła prowadzenie prac podwykonawcy, czyli firmie skarżącej przepisy przed TK.
Skarżąca spółka stosowała do swoich robót stawkę 0 proc. VAT, co zakwestionował urząd kontroli skarbowej, nakazując przyjęcie stawki 7 proc. i dopłatę podatku wraz z odsetkami. Kolejne organy odwoławcze podtrzymywały tę decyzję.