[b]Tak wynika z wyroku NSA z 14 maja 2009 r., II FSK 263/08[/b]
[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]
Dyrektor izby skarbowej odmówił zmiany interpretacji wydanej przez urząd skarbowy. Spółka pytała, czy zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zobowiązana potrącić podatek u źródła w momencie kapitalizacji odsetek od pożyczki.
Zawarła umowę pożyczki z nierezydentem, zgodnie z którą odsetki wynikające z umowy mogły być kapitalizowane. Zdaniem spółki na płatniku ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych tylko w przypadku, kiedy należności (m.in. odsetki od kredytu lub pożyczki) są wypłacone.
Innego zdania były organy podatkowe. Stwierdziły, że dokonanie wykładni art. 26 ust.1 ustawy o CIT, a zwłaszcza użytego w nim określenia „w dniu dokonania wypłaty” jako momentu powstania obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego wobec niezdefiniowania pojęcia „wypłaty”, wymaga odwołania się do treści umów międzynarodowych. Wskazały, że w modelowej konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku (wersja z 2000 r.) odnoszącego się do opodatkowania odsetek zdefiniowano pojęcie „wypłaty” jako szeroko pojętego spełnienia zobowiązania do postawienia do dyspozycji wierzyciela funduszy w sposób przewidziany w umowie lub zgodnie ze stosownym zwyczajem. W kontekście tej definicji dzień kapitalizacji odsetek od udzielonej przez podmiot zagraniczny pożyczki należy potraktować na równi z ich wypłatą. W konsekwencji w dniu kapitalizacji odsetek pożyczkodawca zagraniczny uzyskuje przychód w postaci odsetek, który będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu.