Gmina nie może zwolnić swoich środków transpostu od podatku

Rada miejska w Torzymiu zwolniła z podatku od środków transportowych pojazdy stanowiące mienie komunalne. Sąd stwierdził, że było to zwolnienie podmiotowe, a to można zrobić jedynie w drodze ustawowej, a nie w uchwale

Publikacja: 22.09.2010 12:47

Gmina nie może zwolnić swoich środków transpostu od podatku

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Rada miejska w Torzymiu (woj. lubuskie) zwolniła z podatku od środków transportowych pojazdy stanowiące mienie komunalne, wykorzystywane na potrzeby działalności w zakresie kultury, kultury fizycznej i sportu, oświaty, zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków.

Zaprotestował przeciwko temu prokurator rejonowy w Zielonej Górze, który wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały gminy. Jego zdaniem zwolnienie to ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, bo gmina określiła w uchwale podmiot, do którego jest adresowane zwolnienie. Zwolnienie ma dotyczyć bowiem mienia komunalnego, którego właścicielem jest gmina.

Tymczasem zwolnienia podmiotowe mogą być stanowione tylko w drodze ustawy - dowodził prokurator. Jego zdaniem, w tym przypadku, postanowienie przyjęte w drodze uchwały jest oczywistym naruszeniem prawa.

Rada gminy Torzym wniosła o oddalenie skargi. Argumentowała, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=519D5070F96A0E7E5826315E74DFE21E?id=356400]art. 7. ust. 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych[/link] upoważnia rady gmin do wprowadzania na swoim terenie - bez ograniczeń - zwolnień innych niż określone w ustawie.

[b]Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 30 czerwca 2010 r. (sygn. akt I SA/Go 472110) stwierdził, że rada gminy wprowadziła zwolnienia niezgodnie z prawem.[/b]

Reklama
Reklama

Podkreślił, że zgodnie z art. 10 ust. l i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przy określaniu stawek wskazanych ustawą rada gminy może różnicować wysokość stawek dotyczących środków transportowych w stosunku do [b]przedmiotu[/b] opodatkowania, ale nie w odniesieniu do [b]podmiotu[/b] (podatnika). Zabrania tego art. 217 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5074863E8C436AA1EBF704480A275B1F?id=77990]Konstytucji[/link], który wyraźnie stanowi, że określanie [b]podmiotów[/b] opodatkowania następuje w drodze ustawy.

A zatem [b]określenie podmiotów zwolnionych od podatku może nastąpić tylko w ustawie. Nie jest więc możliwe ustanawianie przez gminę zwolnień w podatku podmiotów, w których posiadaniu środki transportowe się znajdują[/b] - stwierdził sąd.

Nadto - napisał sąd w uzasadnieniu - sformułowanie "mienie komunalne wykorzystywane" wskazuje wprost na podmiot opodatkowania. Nie ma bowiem wątpliwości, iż posiadaczem mienia komunalnego jest określony podmiot, czyli gmina.

Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama