Rada miejska w Torzymiu (woj. lubuskie) zwolniła z podatku od środków transportowych pojazdy stanowiące mienie komunalne, wykorzystywane na potrzeby działalności w zakresie kultury, kultury fizycznej i sportu, oświaty, zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków.
Zaprotestował przeciwko temu prokurator rejonowy w Zielonej Górze, który wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały gminy. Jego zdaniem zwolnienie to ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, bo gmina określiła w uchwale podmiot, do którego jest adresowane zwolnienie. Zwolnienie ma dotyczyć bowiem mienia komunalnego, którego właścicielem jest gmina.
Tymczasem zwolnienia podmiotowe mogą być stanowione tylko w drodze ustawy - dowodził prokurator. Jego zdaniem, w tym przypadku, postanowienie przyjęte w drodze uchwały jest oczywistym naruszeniem prawa.
Rada gminy Torzym wniosła o oddalenie skargi. Argumentowała, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=519D5070F96A0E7E5826315E74DFE21E?id=356400]art. 7. ust. 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych[/link] upoważnia rady gmin do wprowadzania na swoim terenie - bez ograniczeń - zwolnień innych niż określone w ustawie.
[b]Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 30 czerwca 2010 r. (sygn. akt I SA/Go 472110) stwierdził, że rada gminy wprowadziła zwolnienia niezgodnie z prawem.[/b]