Gmina nie może zwolnić swoich środków transpostu od podatku

Rada miejska w Torzymiu zwolniła z podatku od środków transportowych pojazdy stanowiące mienie komunalne. Sąd stwierdził, że było to zwolnienie podmiotowe, a to można zrobić jedynie w drodze ustawowej, a nie w uchwale

Publikacja: 22.09.2010 12:47

Gmina nie może zwolnić swoich środków transpostu od podatku

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Rada miejska w Torzymiu (woj. lubuskie) zwolniła z podatku od środków transportowych pojazdy stanowiące mienie komunalne, wykorzystywane na potrzeby działalności w zakresie kultury, kultury fizycznej i sportu, oświaty, zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków.

Zaprotestował przeciwko temu prokurator rejonowy w Zielonej Górze, który wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały gminy. Jego zdaniem zwolnienie to ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, bo gmina określiła w uchwale podmiot, do którego jest adresowane zwolnienie. Zwolnienie ma dotyczyć bowiem mienia komunalnego, którego właścicielem jest gmina.

Tymczasem zwolnienia podmiotowe mogą być stanowione tylko w drodze ustawy - dowodził prokurator. Jego zdaniem, w tym przypadku, postanowienie przyjęte w drodze uchwały jest oczywistym naruszeniem prawa.

Rada gminy Torzym wniosła o oddalenie skargi. Argumentowała, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=519D5070F96A0E7E5826315E74DFE21E?id=356400]art. 7. ust. 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych[/link] upoważnia rady gmin do wprowadzania na swoim terenie - bez ograniczeń - zwolnień innych niż określone w ustawie.

[b]Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 30 czerwca 2010 r. (sygn. akt I SA/Go 472110) stwierdził, że rada gminy wprowadziła zwolnienia niezgodnie z prawem.[/b]

Podkreślił, że zgodnie z art. 10 ust. l i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przy określaniu stawek wskazanych ustawą rada gminy może różnicować wysokość stawek dotyczących środków transportowych w stosunku do [b]przedmiotu[/b] opodatkowania, ale nie w odniesieniu do [b]podmiotu[/b] (podatnika). Zabrania tego art. 217 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5074863E8C436AA1EBF704480A275B1F?id=77990]Konstytucji[/link], który wyraźnie stanowi, że określanie [b]podmiotów[/b] opodatkowania następuje w drodze ustawy.

A zatem [b]określenie podmiotów zwolnionych od podatku może nastąpić tylko w ustawie. Nie jest więc możliwe ustanawianie przez gminę zwolnień w podatku podmiotów, w których posiadaniu środki transportowe się znajdują[/b] - stwierdził sąd.

Nadto - napisał sąd w uzasadnieniu - sformułowanie "mienie komunalne wykorzystywane" wskazuje wprost na podmiot opodatkowania. Nie ma bowiem wątpliwości, iż posiadaczem mienia komunalnego jest określony podmiot, czyli gmina.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr