Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 1289/10). To pierwsze orzeczenie dotyczące VAT od sprzedaży działek wchodzących w skład majątku prywatnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 września 2011 r. (w polskich sprawach C-180/10 i C-181/10).
Spór w sprawie dotyczył interpretacji podatkowej. Podatniczka we wniosku wyjaśniła, że w 1986 r. otrzymała od rodziców w darowiźnie gospodarstwo rolne. Rok później wyszła za mąż. Po ślubie małżonkowie sukcesywnie powiększali powierzchnię gospodarstwa.
Problem pojawił się w związku z zamiarem sprzedaży części działek. Podatniczka zapytała, czy od takiej transakcji będzie musiała naliczyć VAT. Jej zdaniem nie, bo podczas nabycia wszystkich działek rolnych nie miała zamiaru ich sprzedawać.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska, ale rację podatniczce przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W jego ocenie warunkiem niezbędnym do uznania za podatnika VAT jest ustalenie, że w związku z zamierzaną sprzedażą nieruchomości podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Istotny jest też zamiar, z jakim właściciel działał w momencie nabycia.
Fiskus zaskarżył to rozstrzygnięcie, ale NSA oddalił jego skargę kasacyjną. Jednakże pod wpływem tez zawartych we wrześniowych wyrokach Trybunału polski sąd kasacyjny zmodyfikował nieco dotychczasowe stanowisko co do przesłanek objęcia VAT prywatnej sprzedaży działek.