Ulga rehabilitacyjne: operacja ortopedyczna nie obniży PIT

Nie każdy zabieg chirurgiczny podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Publikacja: 24.01.2012 07:22

Ulga rehabilitacyjne: operacja ortopedyczna nie obniży PIT

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn.akt: II FSK 1395/10)

uwzględnił skargę kasacyjną organu podatkowego, który odmówił podatniczce prawa do ulgi rehabilitacyjnej za 2008 r.

Spór w sprawie zainicjował wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym za 2008 r. Podatniczka wyjaśniła, że w pierwotnie złożonym zeznaniu rocznym nie wykazała odliczenia z tytułu ulgi rehabilitacyjnej na kwotę ponad 8 tys. zł. Tyle zapłaciła za zabieg chirurgiczny, który miał przywrócić ograniczone funkcje poruszania. W ocenie podatniczki wydatek na operację ortopedyczną podlegał odliczeniu jako ulga rehabilitacyjna. Na poparcie swojego stanowiska przedstawiła przede wszystkim orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i rachunek wystawiony przez specjalistyczną klinikę. Do wniosku dołączyła dokumentację medyczną, która potwierdzała, że operacja była niezbędna.

Zdaniem fiskusa odliczenie nie przysługiwało, więc odmówił podatniczce zwrotu nadpłaty. Przepis art. 26 ust. 7a ustawy o PIT zawiera zamknięty katalog wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwianiem czynności życiowych, które podlegają odliczeniu w ramach ulgi związanej z niepełnosprawnością. Ustawodawca nie precyzuje jednak ani pojęcia „rehabilitacja", ani „rehabilitacja lecznicza". W związku z tym fiskus sięgnął do definicji słownikowej i wyjaśnił, że rehabilitacja to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych. W ocenie fiskusa operacja ortopedyczna nie mieści się w pojęciu rehabilitacji. Sam fakt poprawy stanu zdrowia nie jest wystarczającą podstawą do tego, by dany zabieg zakwalifikować do działań rehabilitacyjnych.

Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Wyjaśnił, że rehabilitacja to zespół działań, które mają na celu przystosowanie, przywrócenie osoby, która doznała utraty zdrowia, do normalnego życia w społeczeństwie. Uwzględniając skargę podatniczki, WSA uznał, że działania te nie wykluczają z zasady zabiegów operacyjnych. Ważne jest, aby były nakierowane na przywrócenie danej osoby do normalnego życia.

Stanowisko WSA skrytykował sąd kasacyjny. Jego zdaniem uznanie argumentacji sądu I instancji za prawidłową prowadziłoby do powszechności korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, czyli rozszerzenia odliczenia. Jak zauważył sędzia sprawozdawca Zbigniew Romała, ustawodawca zezwala na odliczenie wydatków poniesionych na leczenie i rehabilitację. To oznacza, że chodzi o usługę kompleksową. Sam zabieg chirurgiczny nie jest tożsamy z zabiegiem rehabilitacyjnym – konkludował NSA.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 1395/10

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem