Prognozując zmiany na lata 2015–2017, wykorzystaliśmy informacje o liczbie osób rozpoczynających aplikacje radcowską i adwokacką, a także o liczbie osób przystępujących do egzaminów zawodowych i poziomie ich zdawalności. Zakładając, że zdawalność będzie w każdym roku oscylowała na poziomie średniej z poprzedzających ją trzech lat, łącznie osób z uprawnieniami zawodowymi wykonujących zawód w 2017 roku będzie ponad 53,3 tys., z tego 19,5 tys. adwokatów i 33,8 tys. radców prawnych.
Obliczając te wartości, przyjęliśmy konserwatywne podejście, korygując na potrzeby prognoz w dół historyczne dane dotyczące poziomu zdawalności poszczególnych egzaminów. Na prognozy wpływają również inne czynniki – nabywanie uprawnień z pominięciem egzaminu, odejścia na emeryturę, umieralność. Należy wziąć również pod uwagę, że nie wszyscy prawnicy zdający egzaminy decydują się na wykonywanie zawodu, a niektórzy mają jednocześnie tytuł adwokata i radcy prawnego.
Odnotowaliśmy spadkowy trend w zdawalności egzaminu radcowskiego w latach 2010–2014 oraz wzrostowy w egzaminie zawodowym izby adwokackiej.
Mimo że liczba prawników będzie rosła mniej dynamicznie, bezwzględne liczby osób, o które się powiększa grono wykonujących zawód adwokata lub radcy prawnego będą rokrocznie wyższe w latach 2014–2017 niż w 2006–2009 i 2010–2013. Ponad 3 tys. osób wchodzących każdego roku do zawodu w najbliższych latach nie powinno dziwić. To, czy ten trend się utrzyma, będzie zależało od liczby osób rozpoczynających aplikację adwokacką i radcowską w najbliższym czasie. Liczba aplikantów posłużyła nam za bazę do obliczeń.
W Europie jeszcze gęściej – Polska ma ją dogonić
Obecnie na 100 tys. mieszkańców przypada w Polsce ok. 100 prawników z uprawnieniami. Na tle krajów Wspólnoty polski wynik nadal odbiega od średniej europejskiej, wynoszącej 160,7 prawnika na 100 tys. mieszkańców. Zgodnie z przyjętą przez polski rząd strategią „Sprawne państwo 2020" polski rynek ma docelowo wzrosnąć z dzisiejszego poziomu 100 do 185 w 2020 roku. Jest to jeden ze wskaźników pomiaru dostępności usług prawnych dla obywateli oraz poziomu ich bezpieczeństwa. Nie zapowiada się zatem, aby ustawodawca wprowadzał w kolejnych latach utrudnienia w dostępie do zawodu.
Prawnicy odczuwają skutki konkurencji
Wzrost konkurencji na rynku to niejedyny problem, z którym prawnicy muszą się zmierzyć praktycznie każdego dnia. Obserwujemy na przykład rozwój technologii informatycznych, które pozwalają każdemu na szybkie dotarcie do wiedzy dotąd zarezerwowanej wyłącznie dla specjalistów.