Mieszkanie od dewelopera: Bonus w gotówce trzeba opodatkować

Firma ze stolicy oddaje część odsetek od kredytu. Nabywca mieszkania dostanie gotówkę na konto. Pieniądze te trzeba będzie jednak opodatkować

Publikacja: 21.10.2011 05:10

Mieszkanie od dewelopera: Bonus w gotówce trzeba opodatkować

Foto: www.sxc.hu

Warszawska firma Qualia Development obiecuje, że zwróci swoim klientom część odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania. Oferta została skonstruowana na wzór wygasającego programu „Rodzina na swoim". Obejmuje wszystkich klientów, którzy do końca 2011 r. podpiszą przedwstępną umowę zakupu nieruchomości i najpóźniej do końca lutego przyszłego roku sfinansują jej kupno kredytem bankowym. W zamian Qualia Development pokryje nawet połowę wartości odsetek należnych do 31 grudnia 2012 r.

– Rządowy program „Rodzina na swoim" po ostatnich zmianach jest dostępny dla niewielu klientów ze względu na warunki, które muszą zostać spełnione, aby zakwalifikować się do dopłaty – tłumaczy prezes zarządu Qualia Development Leszek Piotr Nałęcz.

50 proc. to maksymalny zwrot odsetek dla klienta

Oferta dewelopera na pozór jest bardzo korzystna. Ma tylko jedną drobną wadę: korzyścią ze zwróconych odsetek klient Qualii będzie się musiał podzielić z fiskusem. Zgodnie bowiem z ofertą dofinansowanie zostanie przelane na rachunek bankowy wskazany przez klienta jednorazowo w styczniu 2013 r. Klient może zyskać na obsłudze kredytu nawet do 50 tys. zł w gotówce. Niestety, taki sposób rozliczenia promocji oznacza konieczność zapłaty podatku.

18 proc. to minimalna stawka podatku od gotówkowego bonusu od dewelopera

Jak wyjaśnia Michał Dec, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, otrzymane od dewelopera dopłaty nie będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego, mimo że ich forma będzie bardzo zbliżona do tych otrzymywanych w rządowym programie „Rodzina na swoim". Sama kwota dopłaty będzie stanowić dla podatników przychód z innych źródeł opodatkowany według skali podatkowej. W tym wypadku stawki wynoszą 18 proc. lub 32 proc. (zależnie od wysokości rocznych dochodów).

Klienci, którzy zdecydują się na zakup mieszkania z promocyjnym zwrotem, nie mają co liczyć, że uda im się ten fakt ukryć przed fiskusem.

– W takiej sytuacji deweloper będzie musiał wystawić informację PIT-8C oraz poinformować władze skarbowe o wysokości przekazywanego świadczenia – podkreśla Michał Dec.

Ewa Konior, prawnik, konsultant w krakowskim oddziale Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, ostrzega zaś, że należy uważać, by świetny marketingowo pomysł nie okazał się podatkową pułapką.

Zobacz serwisy:

» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Prawo dla kupującego i sprzedającego » Umowa z deweloperem

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku