Reklama
Rozwiń

Burmistrz nie uzasadnił swoich racji

W wyniku porządkowania numeracji nieruchomości bardziej ją skomplikowano.

Publikacja: 01.04.2022 07:55

Burmistrz nie uzasadnił swoich racji

Foto: Adobe Stock

To właśnie burmistrz zawiadomił właściciela nieruchomości o zmianie jej numeracji porządkowej. Powołał się na prawo geodezyjne i kartograficzne i rozporządzenie z 2021 r. ministra rozwoju, pracy i technologii o ewidencji miejscowości, ulic i  adresów: gdy numery porządkowe nie spełniają wymogów w nim określonych, organ prowadzący ewidencję miejscowości, ulic i adresów dokonuje z urzędu ich odpowiedniego przenumerowania.

Właściciele nieruchomości wezwali burmistrza do usunięcia naruszenia prawa, bo nie było przesłanek zmiany numeracji, a rozporządzenie zastosowano wybiórczo, dla części nieruchomości. Efekt? Zmiana, która miała ujednolicić nadawanie numerów porządkowych zgodnie z obrębem ewidencyjnym, uczyniła numerację jeszcze bardziej niespójną. Burmistrz podzielił bowiem istniejące osiedle, zmieniając częściowo numerację, a częściowo ją pozostawiając.

Czytaj więcej

Ewidencja ulic i adresów: jak prawidłowo numerować budynki

W skardze do WSA w Łodzi skarżący dorzucili zarzut wykorzystania rozporządzenia w imię interesów osób, które dopiero zamierzają budować się w tej okolicy, kosztem wieloletnich mieszkańców, którzy przypadkowo dowiedzieli się o planowanej zmianie numeracji.

Burmistrz mówił, że procedurę zainicjowało sołectwo. Na spotkaniu z mieszkańcami wsi okazało się, że opinie są podzielone i tylko część jest za zmianą numeracji i że obecna numeracja porządkowa jest wadliwa. Zmieniając ją pod kątem przynależności do obrębu geodezyjnego, sięgnięto do dokumentów archiwalnych i map katastralnych, które to potwierdziły.

Sąd zauważył, że zawiadomienie burmistrza o dokonanej z urzędu zmianie numeru budynku skarżących nie ma żadnego uzasadnienia. Burmistrz przedstawił je dopiero w odpowiedzi na skargę, a samo stwierdzenie wadliwości numeracji to za mało do jej zmiany – orzekł WSA, stwierdzając bezskuteczność zawiadomienia burmistrza o zmianie numeru nieruchomości.

– Argumenty z odpowiedzi na skargę nie mogą zastępować stanowiska burmistrza, które stało się podstawą do zmiany numeru porządkowego budynku skarżących – wyjaśniła sędzia sprawozdawca Monika Krzyżaniak.

– Burmistrz powinien przedstawić racje, które przemawiały za zmianą numeru porządkowego budynku i doprowadziły do zmiany numeracji – dodał sąd.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: III SA/Łd 1006/21

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono