Skoro darowizna ma dotyczyć nieruchomości (rolnej) musi być - żeby była ważna - zostać zawarta w formie aktu notarialnego (zgodnie z art. 158 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). Zatem pytający musi udać się do wybranej kancelarii notarialnej.
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169157]ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego[/link], jeżeli przeniesienie własności nieruchomości rolnej następuje w wyniku zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży, wówczas Agencja Nieruchomości Rolnych może złożyć oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej. Jednocześnie jednak ust. 4 pkt. 2 lit. b) tej ustawy wprowadza wyłom od tej zasady. Otóż [b]uprawnienie to nie przysługuje Agencji, jeżeli własność nieruchomości rolnej zostaje przeniesiona na rzecz osoby bliskiej zbywcy[/b] w rozumieniu [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link].
Zgodnie z art. 4 pkt 13 tej ustawy przez osoby bliskie należy rozumieć: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.
Skoro więc pytający jest synem darczyńcy, Agencji nie przysługuje uprawnienie do nabycia tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej.
Jeśli idzie o dokumenty potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego, to z pewnością będą potrzebne: aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości rolnej (w razie jej braku – zbiór dokumentów), wypis z rejestru gruntów i ewentualnie wyrys z mapy ewidencyjnej. Czasem także notariusz prosi o okazanie podstawy nabycia nieruchomości przez poprzedniego właściciela (tj. ojca czytelnika)