[b]Od 1 grudnia, wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, pojawiły się duże kłopoty z interpretacją nowych przepisów.[/b] Ma je część firm deweloperskich. Ich prawnicy twierdzą, że z wartości sprzedawanego lokalu mieszkalnego muszą wyodrębnić zbywane prawo użytkowania wieczystego i opodatkować je stawką podstawową w wysokości 22 proc. – To zła interpretacja, która prowadzi do zawyżenia podatku – przestrzegają doradcy podatkowi.
[srodtytul]Wyodrębniać czy nie[/srodtytul]
[b]Spór toczy się o nowy ust. 5a w art. 29 ustawy o VAT, który wprowadził spore zamieszanie na rynku nieruchomości. [/b]Zgodnie z nim w razie oddania w użytkowanie wieczyste gruntu połączonego z dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli nie stosuje się ust. 5 tego artykułu.
Należy zatem wyodrębnić z podstawy opodatkowania wartość oddawanego w użytkowanie gruntu. Ust. 5 stanowi bowiem, że w wypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków czy budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.I jest kłopot. Firmy deweloperskie, które nie śledziły prac nad ustawą w parlamencie, zostały zaskoczone wprowadzoną zmianą, zwłaszcza że nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw kilka dni przed jej wejściem w życie.
– Nasz prawnik uznał, że zgodnie z tymi przepisami z wartości sprzedawanych przez nas lokali mieszkalnych należy wyodrębnić prawo wieczystego użytkowania i opodatkować je 22 proc. VAT – przekonuje jeden z deweloperów z zachodniej Polski. Jak twierdzi, takie decyzje zostały już wysłane do klientów. – Wszystko jest gotowe, a od 1 grudnia ludzie byli poumawiani na podpisywanie aktów notarialnych. Jest już za późno, by cokolwiek zmieniać – podkreśla.