Partner homoseksualny może przejąć mieszkanie komunalne

Związek osób tej samej płci uprawnia do wstąpienia w stosunek najmu jednej z nich po śmierci partnera. To precedensowa uchwała sądu.

Aktualizacja: 29.11.2012 08:50 Publikacja: 29.11.2012 08:28

Związek osób tej samej płci, może uprawniać do wstąpienia w stosunek najmu jednej z nich po śmierci

Związek osób tej samej płci, może uprawniać do wstąpienia w stosunek najmu jednej z nich po śmierci drugiej

Foto: www.sxc.hu

Wczoraj Sąd Najwyższy zinterpretował art. 691 § 1 kodeksu cywilnego. Mówi on, że po śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: jego małżonek, dzieci najemcy i współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą (w praktyce chodzi tu o konkubentów). Problem dotyczy głównie mieszkań komunalnych, ale uchwała może mieć też zastosowanie do zwykłego najmu mieszkania (sygn. akt III CZP 65/12).

SN stwierdził, że osobą pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą jest osoba połączona z nim więzią uczuciową, fizyczną i gospodarczą, także tej samej płci. To pierwsze takie orzeczenie.

Gej zostawił komunalne

A. K. przez dziewięć lat pozostawał w związku partnerskim z najemcą mieszkania komunalnego. Wspólnie prowadzili gospodarstwo domowe. Po śmierci najemcy wydział zasobów lokalowych gminy odmówił A.K. prawa do wstąpienia w stosunek najmu, wskazując, że nie należy on do grona osób wymienionych w art. 691 k.c., gdyż przepis ten dotyczy relacji między osobami przeciwnej płci. Takie też stanowisko zajął sąd rejonowy, który stwierdził, że pod pojęciem „faktyczne wspólne pożycie" należy rozumieć konkubinat heteroseksualny, czyli kobiety z mężczyzną. Ostatecznie o rozstrzygnięcie, czy wspólne pożycie dotyczy także osób pozostających w nieformalnych związkach partnerskich z osobami tej samej płci, zwrócił się do SN sąd okręgowy.

Za i przeciw

Mec. Anna Szymborska-Balaszczuk, pełnomocnik gminy, argumentowała przed SN, że faktyczne wspólne pożycie w rozumieniu art. 691 § 1 k.c. oznacza więź łączącą dwie osoby pozostające w takich relacjach jak małżonkowie (w tym duchu wypowiedział się też SN w uchwale z 2009 r., III CZP 99/09). Intencją ustawodawcy było, co potwierdzają kolejne nowelizacje przepisu, że chce ograniczyć krąg uprawnionych do wstąpienia w najem po śmierci najemcy. Nie bez znaczenia jest też to, że wstąpienie w stosunek najmu to wyłom w prawie własności i jako wyjątek nie może być interpretowany rozszerzająco.

Z kolei adwokat Filip Wejman wskazywał w imieniu Fundacji Helsińskiej, która przystąpiła do sprawy, by wspierać powoda, że z treści art. 691 k.c. nie można wyczytać, że ma być stosowany wyłącznie do związków kobiety i mężczyzny. Powoływał się na wyrok Trybunału w Strasburgu z 2 marca 2010 r. w sprawie Kozak przeciwko Polsce (skarga 13102/02/), który wytknął państwu polskiemu „uniemożliwienie osobom żyjącym w relacjach homoseksualnych wstąpienie w stosunek najmu lokalu komunalnego po śmierci partnera".

– Zaangażowaliśmy się w tę sprawę, ponieważ uważamy, że nie można różnicować sytuacji prawnej osób hetero- i homoseksualnych, jeżeli pozostają one w faktycznym pożyciu – powiedziała Dorota Pudzianowska z Fundacji Helsińskiej.

Opinia:

?Józef Forystek, adwokat, cywilista praktyk

?Trudno polemizować z uchwałą Sądu Najwyższego dotyczącą uprawnień związków jednej płci, gdyż określenie „faktyczne wspólne pożycie" jest dość obszerne, a Sąd Najwyższy zinterpretował je jakby z duchem czasu. Niemniej jednak jest to kwestia poważna i z pewnością kontrowersyjna, uważam więc, że powinna być rozstrzygnięta przez parlament. Mogą się bowiem pojawić zarzuty, że sądy przekraczają swoje kompetencje. Nie zmienia to jednak mojego krytycznego stosunku do tej regulacji. Uważam bowiem, że o powstaniu najmu powinny decydować czynniki rynkowe. Wtedy procedura wstąpienia w stosunek najmu ani takie szczególne uprawnienia nie miałyby racji bytu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo