Właściciele kamienic: lokatorów ma chronić prawo karne

Karanie więzieniem za celową dewastację budynku oraz uniemożliwienie odcięcia wody mają rozwiązać problem czyszczenia kamienic.

Publikacja: 08.05.2014 09:30

Nowi właściciele kamienic mogą sobie pozwolić na zbyt wiele wobec dotychczasowych lokatorów.

Nowi właściciele kamienic mogą sobie pozwolić na zbyt wiele wobec dotychczasowych lokatorów.

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Niektórzy właściciele odzyskujący kamienice w procesie reprywatyzacji nie przebierają w środkach, by pozbyć się niechcianych najemców.

Są nawet firmy, które specjalizują się w „specjalnych remontach" kamienic. Demontują drzwi zewnętrzne, okna, a także odcinają media, w tym wodę.

W parlamencie trwają prace nad dwoma projektami, które  mają pomóc traktowanym w ten sposób lokatorom.

Odcięcie wody

Są one reakcją na nieludzkie traktowanie lokatorów przez właścicieli czterech kamienic z Poznania, m.in. z ul. Stolarskiej.  We wszystkich „remonty" przeprowadzała ta sama firma, która życie mieszkańców zmieniła w piekło.

– Pierwszym krokiem było zawsze odcięcie wody. Dla rodzin  to bowiem najbardziej dolegliwe  – mówi Tadeusz Dziuba, poseł PiS.

Z tego powodu posłowie PiS przygotowali projekt, który ma zaradzić problemowi tzw. czyszczenia kamienic.  W tym celu chcą zmienić dwie ustawy: prawo budowlane  oraz ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Projekt  poselski nakłada więc na  powiatowy nadzór budowlany obowiązek zawiadamiania prokuratury, gdy inspektor nadzoru poweźmie uzasadnione podejrzenie, że doszło do celowej dewastacji budynku, np. zostały uszkodzone rury dostarczające wodę.

Jednocześnie  projekt zobowiązuje prokuraturę  do wytoczenia powództwa o nakazanie przywrócenia zaopatrzenia w wodę, jeszcze zanim rozpocznie ona postępowanie przygotowawcze.

– Dzięki tym zmianom  nadzór budowlany oraz prokuratura będą miały uprawnienia do szybkiego i skutecznego działania zmierzającego do przywrócenia dostaw wody oraz zapobiegającego celowej dewastacji budynku – tłumaczy poseł Dziuba.

– Obecnie nadzór budowlany może niewiele – uważa Jakub Żaczek z  Komitetu Obrony Lokatorów.

Potwierdza to Mariola  Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana.  ?– Jeżeli powiatowy inspektor stwierdzi, że budynek został zdewastowany i nie nadaje się do zamieszkania, może jedynie nakazać właścicielowi doprowadzenie go do stanu używalności oraz przekwaterowanie na czas remontu lokatorów. A przecież o to właśnie chodzi właścicielowi, który chce się pozbyć najemców.

Będą przepisy

Projekt jest już po  pierwszym czytaniu w Sejmie. Pracuje nad nim teraz sejmowa podkomisja.

– Początkowo wszystko wskazywało na to, że trafi do kosza. To się jednak zmieniło Jest  duża szansa, że zmiana zostanie uchwalona – dodaje poseł Dziuba.

Zdaniem Marioli Berdysz projekt niewiele zmieni.

Inny pomysł mają senatorowie.  Przygotowali nowelizację kodeksu karnego, a konkretnie jego art. 191 § 1.

Obecnie na podstawie tego przepisu można ukarać jedynie za przemoc,  jakiej dopuszcza się bezpośrednio jedna osoba wobec drugiej, lub gdy dochodzi do gróźb karalnych.

Nie jest to natomiast możliwe, gdy do wywarcia presji dochodzi w sposób pośredni, czyli m.in. poprzez celową dewastację budynku.

Propozycja senacka to zmienia.  Prace nad nią są jednak  dopiero na początku  procedury legislacyjnej.

– Moim zdaniem już na podstawie obowiązujących przepisów można  ukarać za celową dewastację budynku – uważa sędzia Jacek Przygucki. – Wystarczy odrobina dobrej woli.

etap legislacyjny: projekt poselski przed II czytaniem w Sejmie senatorski przed I czytaniem w Senacie

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem