Sąd: samo pozwolenie to za mało, by zasiedzieć służebność w dobrej wierze

Zakład energetyczny nie może zasiedzieć w dobrej wierze służebności, jeżeli nie uzyskał wcześniej decyzji wywłaszczeniowej. To zła wiadomość dla zakładu i dobra dla właścicieli działek.

Publikacja: 25.11.2015 17:21

Sąd: samo pozwolenie to za mało, by zasiedzieć służebność w dobrej wierze

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie prawne Sądu Okręgowego z Częstochowy. Dotyczyło linii energetycznej przebiegającej przez prywatną nieruchomość. Zakład energetyczny chciał zasiedzieć na niej w dobrej wierze nieodpłatną służebność.

W tym celu zwrócił się do sądu rejonowego w Lubieńcu. Ten oddalił wniosek. Jego zdaniem zakład energetyczny nie może zasiedzieć tej służebności w dobrej wierze. Zgodnie bowiem z orzecznictwem w dobrej wierze jest ten, kto ma usprawiedliwione podstawy do przekonania, że przysługuje mu odpowiednie prawo do władania nieruchomością. Natomiast w złej wierze pozostaje posiadacz, który wie lub przy dołożeniu należytej staranności powinien to wiedzieć, że przysługuje mu prawo do gruntu.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP