Dodatki w dużym stopniu różnicują wynagrodzenia nauczycieli

Wysokość świadczeń przyznawanych do wynagrodzenia zasadniczego nauczycielom zależy m.in. od zasobności portfela organu prowadzącego. Z tego powodu w ich zarobkach występują znaczące różnice.

Publikacja: 14.09.2023 02:00

Dodatki w dużym stopniu różnicują wynagrodzenia nauczycieli

Foto: Adobe Stock

Na początku kariery zawodowej minimalne wynagrodzenie nauczycieli nieznacznie różni się od pensji minimalnej podawanej przez Radę Ministrów. W tym zawodzie można jednak liczyć na kilka dodatków, które, co do zasady, mogą znacząco podnieść wysokość comiesięcznego przelewu na konto pedagoga. Co więcej, „system dodatków” sprawia, że nauczyciele tylko pozornie w całym kraju zarabiają tyle samo. Przyznawane do wynagrodzenia zasadniczego świadczenia, których wysokość pośrednio zależy od zasobności portfela organu prowadzącego (jednostki samorządu terytorialnego), znacząco wpływają na wysokość wynagrodzenia nauczyciela. Nierzadko bywa tak, że przykładowo nauczyciel mianowany uczący języka polskiego w Warszawie czy Wrocławiu otrzyma o kilkaset złotych wyższą pensję niż taki sam pedagog w Siedlcach czy Włoszczowie. Zobaczmy zatem, na jakie dodatkowe pieniądze mogą liczyć nauczyciele w trwającym roku szkolnym 2023/2024.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży