Jest to tzw. zapis bankowy. Na podstawie analogicznego zapisu możemy komuś z bliskich przekazać pieniądze zgromadzone na rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) oraz jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznych funduszach inwestycyjnych otwartych. Wszystkie te dyspozycje można w każdym czasie zmienić i odwołać.
[srodtytul]Tylko dla najbliższych [/srodtytul]
Co ważne, pieniądze przekazane w taki sposób nie wchodzą w skład masy spadkowej. Zapis bankowy i zapis jednostek uczestnictwa pozwala wyróżnić któregoś ze spadkobierców, ale też obdarować kogoś spoza ich kręgu.
To, że pieniądze wypłacone na podstawie takich zapisów nie wchodzą do spadku, oznacza, że jeśli np. zapisem bankowym wyróżnimy przykładowo jedno z trojga dzieci, będzie ono zgodnie z regułami dziedziczenia ustawowego uczestniczyło w podziale majątku pozostawionego przez nas tak samo jak rodzeństwo.
Przyszły spadkodawca ograniczony jest, gdy chodzi o krąg potencjalnych beneficjantów. Pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym i na rachunku w SKOK można przeznaczyć w dyspozycji na wypadek śmierci tylko dla: małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, prawnuków i rodzeństwa.