Jego inspiracją stał się wiersz Tadeusza Gajcego, do którego muzykę skomponował Marek Wiński. Producentem teledysku jest Studio filmowe Breakthru Films.
- Trafiłem na płytę – opowiada Wiński - którą wydało Muzeum Powstania Warszawskiego. Różni polscy artyści adaptowali na niej utwory Gajcego Zachęciło mnie to do sięgnięcia po inne jego wiersze. Kiedy trafiłem na liryczny tekst „Nad ranem", poruszyły mnie już pierwsze słowa: „Od mego serca do twego droga jak listek długa" Usiadłem sam do pianina i zacząłem grać muzykę. Melodia do tej poezji przyszła właściwie sama, bo wiersz ma ogromną wewnętrzną siłę. Połączenie miłości i wojny wyzwala w nim napięcie, dające bardzo silny impuls do własnej twórczości. I tak powstała moja piosenka , którą na teledysku wykonuje Szymon Goldberg.
Reżyserii 3-minutowego filmu podjęła się Dorota Kobiela, absolwentką Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej, autorka prac malarskich, grafik oraz filmów, m.in „Listu" o Issaaku Bashevisie Singerze i „ Małego listonosza". W teledysku „Nad ranem" zadanie miała podwójnie trudne, bo zwykle do filmowych obrazów komponuje się muzykę, a ona miała stworzyć animację, przy której kolejność pracy była odwrotna. - Teledysk opowiada historię młodych ludzi, których miłość została brutalnie przerwana przez wojnę. Jest nie tylko ilustracją wiersza i piosenki, ale zarazem alegorią losu Tadeusza Gajcego, żołnierza Armii Krajowej, który miał 22 lata, kiedy zginął w drugim tygodniu Powstania Warszawskiego – mówi reżyserka.
- Animacja malarska poklatkowa jest unikalna. Każdy z tych obrazów jest w niej ręcznie malowany na płótnie, a potem animuje się poszczególne sceny - dodaje producent Sean Bobitt.