W myśl porozumienia podpisanego pod koniec lipca między Kancelarią Prezydenta a warszawską kurią, organizacjami harcerskimi i duszpasterstwem akademickim Kościoła św. Anny, pielgrzymi mieli nieść krzyż, który znajduje się pod Pałacem Prezydenckim. Po protestach odstąpiono od tego zamiaru.

- Nie wolno używać krzyża do tego, by dzielić ludzi, (...), by w jakimś sensie wyznaczać przestrzenie i tereny "to jest moje, a to nie jest moje". Nie wolno wreszcie używać krzyża do tego, by w jakimś sensie swoje ludzkie, nieraz pokrętne cele, osiągać przy pomocy Chrystusowego Krzyża." - mówił w homilii przed wymarszem metropolita warszawski.

Jednocześnie zastrzegał, że krzyż ma prawo być obecny nie tylko w sferze prywatnej życia człowieka, m.in. dlatego, że "religijności człowieka nie da się zamknąć". Podkreślił także, że cywilizacja europejska wyrosła z chrześcijaństwa.

Patronami tegorocznej pielgrzymki są Sługa Boży Jan Paweł II i błogosławiony, ksiądz Jerzy Popiełuszko. W każdym z 10 dni pielgrzymki pątnicy mają rozważać kolejne aspekty krzyża.