Episkopat zdecydował wczoraj, że chce rozmawiać z rządem nie tylko o przekształceniu Funduszu, ale o całościowym uregulowaniu kwestii związanych z finansowaniem działań Kościoła na rzecz społeczeństwa.
– Zobowiązuje do tego obie strony – państwo i Kościół – konkordat, którego art. 22 do dziś nie został wypełniony – powiedział abp Stanisław Budzik, przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej. Podkreślił, że w Polsce konieczne są systemowe rozwiązania, analogicznie jak w innych krajach.
Wbrew temu, co próbuje się wmówić opinii publicznej w Polsce, społeczna działalność Kościoła w licznych państwach Unii Europejskiej jest dofinansowywana w stopniu wyższym niż u nas. Z raportu przygotowanego przez KAI wynika, że w krajach UE obowiązuje w tej dziedzinie kilka zasad.
- Lekcje religii w szkołach są obowiązkowe lub dobrowolne, ale zawsze finansowane przez państwo. Obowiązkowe lekcje religii są w szkołach w Austrii, na Słowacji, w Danii, Grecji, W. Brytanii. W Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Irlandii, Czechach, Finlandii, na Węgrzech katecheza w szkołach jest fakultatywna albo dobrowolna. We Francji płacą rodzice i Kościół.
- Dofinansowanie w całości lub niemal w całości szkół wyznaniowych. W pełni finansowane są na Słowacji, w Irlandii (poza budową nowych budynków, gdzie wkład państwa wynosi 80 proc.), w W. Brytanii (należące do Kościoła anglikańskiego). Koszty zatrudnienia personelu szkół wyznaniowych państwo ponosi np. w Austrii, Belgii, Hiszpanii, a także we Francji.
Uniwersytety katolickie finansowane są z budżetu, np. w Hiszpanii, na Słowacji. Tam, a także w Austrii, Grecji państwo utrzymuje wydziały teologii katolickiej na państwowych uniwersytetach.
- Państwo pokrywa koszty utrzymania kapelanów. Kapelani wojskowi finansowani są z budżetu np. w Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Irlandii, na Węgrzech. We Francji, Hiszpanii, Irlandii państwo opłaca także kapelanów w placówkach służby zdrowia i w więzieniach, we Włoszech – w więzieniach.
- Ulgi podatkowe dla podmiotów kościelnych, także z działalności gospodarczej. Darowizny na rzecz Kościoła zwolnione są z podatku np. w Austrii, Irlandii, Słowacji, Grecji, w Niemczech. Zwolnienia albo ulgi od podatku z działalności gospodarczej istnieją na Węgrzech, w Belgii, Finlandii (Kościoły luterański i prawosławny), we Włoszech. Wyłączenie spod opodatkowania dochodów uzyskiwanych z własności budynków bądź ich części, w których odprawiane są nabożeństwa.
- Środki państwowe na remonty kościelnych zabytków. We Francji (budynki sprzed 1905 roku), Czechach, na Węgrzech, Danii, Szwecji, W. Brytanii.