Odpowiada [b]Mariusz Zając[/b], prawnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
– Opłaty czynszowe ponoszone przez nabywcę lokalu obejmują opłaty z tytułu utrzymania samego lokalu (np. koszty ogrzewania) oraz przypadającego na lokal udziału w częściach wspólnej nieruchomości (np. sprzątanie, oświetlenie). Obowiązek ponoszenia opłat czynszowych przed przeniesieniem własności nieruchomości nie został uregulowany w ustawie o własności lokali oraz innych aktach prawnych i wynika z umowy zawartej pomiędzy deweloperem oraz nabywcą.
Postanowienia, które przewidują konieczność ponoszenia takich opłat przez klientów oraz regulują wysokość ich poszczególnych składników, występują w większości umów deweloperskich i nie były dotychczas kwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zgodnie z obowiązującą w polskim prawie zasadą przyczynowości, obowiązek zapłaty opłat czynszowych przez nabywcę lokalu jest odpowiednikiem świadczeń zapewnianych przez tymczasowego administratora (dewelopera), w zakresie utrzymywania lokalu oraz części wspólnych nieruchomości. Obowiązek ten powinien powstać po zakończeniu inwestycji i przeniesieniu posiadania lokali na nabywców.
W przypadku gdy przeniesienie posiadania lokalu na nabywcę następuje przed zakończeniem realizacji całej inwestycji, nabywca nie powinien ponosić kosztów utrzymania jeszcze nieukończonych obiektów przeznaczonych do wspólnego korzystania. W przeciwnym przypadku część opłat ponoszonych przez nabywcę lokalu, która miałaby zostać przeznaczona na utrzymanie niewybudowanych części nieruchomości wspólnej, stanowiłaby de facto dodatkowy składnik ceny lokalu.