Podstawą prawomocne orzeczenie
Zgodnie z art. 363 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia. Wyrok sądu II instancji jest prawomocny z chwilą wydania.
Zgodnie z art. 388 k.p.c. możliwe jest złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania orzeczenia. W przypadku wystosowania przez bank takiego wniosku, sąd w tym samym składzie, który wydał orzeczenie, rozpoznaje wniosek wydając postanowienie o uwzględnieniu albo o oddaleniu takiego wniosku.Warto jednak dodać, że decyzja o wstrzymaniu wykonania orzeczenia jest w tych sprawach niezwykle rzadka. Postanowienie oddalające wniosek o wstrzymanie pozwala kredytobiorcy na podjęcie kroków zmierzających do rozliczenia z bankiem i wykonania wyroku.
W sprawach frankowych zasadniczo mamy do czynienia z następującymi typami wyroków (które są uzależnione od rozstrzygnięcia zapadłego w sprawie). Są to: wyrok ustalający nieważność umowy kredytu CHF, wyrok ustalający nieważność umowy i zasądzający określoną kwotę, a także wyrok zasądzający zapłatę określonej kwoty.
Czytaj więcej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w czerwcowym wyroku, po raz kolejny stanął po stronie frankowiczów. Wcześniej uznał, że wadliwą umowę kredytową można unieważnić na żądanie lub za zgodą konsumenta. Teraz stwierdził, że w przypadku unieważnienia umowy bank nie może domagać się od kredytobiorcy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Rozliczenie kredytu po unieważnieniu umowy
Wyrok ustalający nieważność umowy wywołuje skutki w sferze prawnej. Taki wyrok uprawnia do wstrzymania dalszej spłaty rat, wykreślenia hipoteki banku oraz do usunięcia danych na temat zadłużenia kredytobiorcy z BIK.Po prawomocnym zakończeniu sprawy, bank najczęściej dobrowolnie rozlicza się z kredytobiorcą, który wygrał przed sądem, zawierając z nim tzw. porozumienie kompensacyjne, w ramach którego raty kapitałowo-odsetkowe „kompensują się” z kapitałem kredytowym. Jeżeli jednak bank nie decyduje się na dobrowolne rozliczenie, kredytobiorcy pozostaje wezwać bank do zapłaty i złożyć oświadczenie o potrąceniu wierzytelności.