Pozew o waloryzację nawet po wygranej frankowicza

Nierozstrzygnięta kwestia waloryzacji kapitału rodzi obawy frankowiczów, czy po zakończeniu procesu z bankiem może on wystąpić z nowym roszczeniem o waloryzację.

Publikacja: 22.08.2023 13:27

Pozew o waloryzację nawet po wygranej frankowicza

Foto: Adobe Stock

Odpowiedzi prawników są w tej kwestii raczej zgodne, że procedura taki pozew formalnie dopuszcza.

Frankowicz pyta o waloryzację kapitału

- Właśnie wygrałam w pierwszej instancji sprawę frankową o unieważnienie umowy kredytu i zapłatę przez bank spłaconej nadwyżki ponad kapitał. Zastanawiam się, co mnie jeszcze czeka. Czy bank może jeszcze wystąpić o waloryzację kapitału, czy także jeśli wygram w II instancji, także po prawomocnym wyroku mogę się spodziewać pozwu banku o waloryzację? - pisze nasza czytelniczka.

- Z żądaniem waloryzacji bank może wystąpić po zakończeniu postępowania z powództwa kredytobiorcy zmierzającego do zakwestionowania ważności umowy kredytu. Jeżeli bowiem umowa kredytu zostanie w ramach powództwa konsumenta unieważniona, to strony mają obowiązek rozliczyć spełnione świadczenia, a co za tym idzie kredytobiorca ma obowiązek zwrócić bankowi wypłacone środki (kapitał). Jeżeli kredytobiorca odda kapitał jedynie w kwocie nominalnej, to bank ma prawo żądać waloryzacji tej kwoty i może to zrobić w osobnym postępowaniu sądowym mimo zwrotu kapitału w nominalnej wysokości. Wówczas sąd będzie rozstrzygał tylko o waloryzacji. Jeżeli kredytobiorca nie zwróci kapitału, bank w osobnym postępowaniu może wystąpić zarówno o zapłatę kapitału oraz o waloryzację - wskazuje adwokat Wojciech Wandzel, z Kubas Kos Gałkowski, reprezentujący banki.

Czytaj więcej

Przyszłość pozwów WIBOR-owych: Czy mogą okazać się skuteczne?

- Trzeba bowiem pamiętać, że chodzi o zapłatę świadczenia spełnionego przez bank tytułem kapitału kredytu według wartości tego świadczenia uwzględniającej zmianę siły nabywczej pieniądza w ciągu kilkunastu lat od wypłaty kapitału kredytu - dodaje mec. Wandzel.

Wyjątkowa zgodność prawników

Co ciekawe podobne stanowisko reprezentuje dr Mariusz Korpalski, radca prawny występujący po stronie frankowiczów. - Jeżeli frankowicz pozwał bank, to bank może podnieść waloryzację tylko w swoim powództwie, a prawomocna wygrana frankowicza nic tu nie zmienia. Jeżeli bank pozwał go o zwrot kapitału, to też może on podnieść waloryzację w tym samym lub osobnym powództwie.

Podsumowując, ani prawomocny wyrok z powództwa kredytobiorcy, ani prawomocny wyrok z powództwa banku nie zamyka drogi do powództwa o waloryzację.

- Oczywiście, gdy bank pozwał o zwrot kapitału i bezumowne wynagrodzenie, tak jak to bywa najczęściej, trzeba będzie dokładnie ustalić czy waloryzacja nie jest objęta wyrokiem oddalającym roszczenie o bezumowne wynagrodzenie - dodaje mec. Korpalski.

Inaczej nieco na te kwestie patrzy sędzia Sądu Frankowego w Warszawie Henryk Walczewski: - Po upadku umowy na żądanie konsumenta, waloryzacja kapitału nie przysługuje bankom z powodu zakazu podmiotowego z art. 358[1] § 4 k.c. Zresztą nie ma ku temu powodu – wzajemnemu zwrotowi (art. 494 k.c.) podlegają rzeczywiście otrzymane świadczenia - jako bezpodstawne wzbogacenie (art. 405 k.c.), a są nimi kredyt i wieloletnia usługa finansowa pozwalająca na ratalną obsługę zadłużenia (stan faktyczny ukształtowany przez art. 69 Prawa bankowego). 

- Przy ochronie konsumentów obowiązuje bowiem wyłącznie prawo krajowe, bo Dyrektywa 93/13 ma charakter harmonizacyjny. A TSUE odnosi się do zadanego mu pytania, które nie zawiera jego własnego stanowiska, przecież pochodzi od sądu wzywającego - wyjaśnia sędzia Walczewski.

Czytaj więcej

Sąd za waloryzacją kredytu frankowego. To pierwszy od dawna tego typu wyrok

Odpowiedzi prawników są w tej kwestii raczej zgodne, że procedura taki pozew formalnie dopuszcza.

Frankowicz pyta o waloryzację kapitału

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej