Sąd za waloryzacją kredytu frankowego. To pierwszy od dawna tego typu wyrok

Małżeństwo frankowiczów musi zwrócić bankowi kapitał kredytu powiększony o waloryzację – orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku. Korzystny wyrok, na razie nieprawomocny, to pierwsza od dawna dobra wiadomość dla banków.

Aktualizacja: 11.08.2023 12:04 Publikacja: 11.08.2023 07:26

Sąd za waloryzacją kredytu frankowego. To pierwszy od dawna tego typu wyrok

Foto: Adobe Stock

Sąd Okręgowy w Gdańsku w osobie sędziego Wojciecha Włosińskiego 2 sierpnia zasądził na rzecz PKO BP od małżonków frankowiczów solidarnie ponad 300 tys. zł jako zwrot kapitału kredytu powiększonego o waloryzację.

Prawnicy banków zaczęli szukać wsparcia w waloryzacji kapitału

To jeden z pierwszych, a być może pierwszy taki wyrok po głośnym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 czerwca (sygn. C-520/21). Było ono bardzo korzystne dla konsumentów, gdyż TSUE wykluczył w nim roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Czytaj więcej

Frankowicze się cieszą, banki płaczą. Jest przełomowy wyrok TSUE

W tej sytuacji prawnicy banków zaczęli szukać wsparcia właśnie w waloryzacji. A to wywołało dyskusję, czy w świetle czerwcowego wyroku TSUE jest ona w ogóle dopuszczalna. Kwestia ta należy obecnie do najbardziej spornych w sprawach frankowych.

Sędzia Wojciech Włosiński w ustnym uzasadnieniu wskazał, że bank w rozpatrywanej sprawie miał prawo żądać od pozwanych kredytobiorców zwrotu kapitału, zatem uwzględnił dokonane skutecznie potrącenia i powiększył zasądzaną sumę dla banku o kwotę waloryzacji. Jak dodał, podstawę prawną takiemu roszczeniu daje 3581 kodeksu cywilnego lub przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu ( art. 405 i następne k.c.).

Czytaj więcej

Wydział frankowy dopytuje TSUE o waloryzację kapitału

Kwestia waloryzacji czeka na jednoznaczne stanowisko TSUE

Nawiązując do wyroku TSUE z 15 czerwca, sędzia wyjaśnił, że waloryzacja pozostaje bez związku z klauzulami abuzywnymi (a to jest podstawa unieważniania umów frankowych), natomiast same dyrektywy i orzeczenia TSUE nie mogą prowadzić do pomijania prawa krajowego czy wykładni wbrew ustawie. Orzecznictwo TSUE nie może pozbawiać prawa do waloryzacji świadczeń, czyli ich urealnienia w związku z utratą siły nabywczej pieniądza.

– Rolą sądów powszechnych, zgodnie z konstytucją, jest wymierzanie sprawiedliwości na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w tym prawa międzynarodowego, a nie tak daleko idąca implementacja orzeczeń TSUE, która miałaby zastępować implementację legislacyjną. Skoro ani polski ustawodawca, ani właściwe organy Unii Europejskiej nie widziały potrzeby wydania przepisów prawa stanowionego w tym zakresie, to braku tej woli nie może próbować uzupełnić sąd powszechny w drodze tzw. implementacji sądowej – czytamy w uzasadnieniu gdańskiego SO.

– Po prostu sąd nie może wchodzić w buty ustawodawcy krajowego lub unijnego – powiedział sędzia Wojciech Włosiński „Rzeczpospolitej”.

Przypomniał też, że kwestia waloryzacji czeka wciąż na jednoznaczne stanowisko TSUE. Pytanie prejudycjalne w tej sprawie przed kilkoma dniami skierował do Luksemburga sędzia Michał Maj z działającego w stolicy sądu frankowego („Wydział frankowy dopytuje TSUE o waloryzację kapitału”, „Rzeczpospolita” z 7 sierpnia).

– To, co ważne w orzeczeniu SO w Gdańsku, to potwierdzenie stanowiska prezentowanego w przestrzeni publicznej przez banki, że wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 r. nie dotyczył żądań waloryzacyjnych banków, gdyż takie żądania nie mieszczą się w pojęciu „rekompensaty” użytym przez TSUE – ocenia Wojciech Wandzel, adwokat kancelarii z Kubas Kos Gałkowski, występujący w sprawach frankowych po stronie banków.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: : XV C 39/22

Czytaj więcej

Banki bez prawa do waloryzacji kwoty kredytu ani żadnych innych roszczeń

Sąd Okręgowy w Gdańsku w osobie sędziego Wojciecha Włosińskiego 2 sierpnia zasądził na rzecz PKO BP od małżonków frankowiczów solidarnie ponad 300 tys. zł jako zwrot kapitału kredytu powiększonego o waloryzację.

Prawnicy banków zaczęli szukać wsparcia w waloryzacji kapitału

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Spadki i darowizny
Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego
Sądy i trybunały
Jest data wyroku w sprawie Prezydenta. Obywatel zarzuca mu łamanie Konstytucji