Jak informuje UOKiK, CGA Invest Sp z o.o. zbudowała condohotel Czarna Perła w Siennej, w gminie Stronie Śląskie. Następnie zaoferowała klientom możliwość zakupu lokalu użytkowego, z którego mogliby korzystać przez wyznaczoną część roku, a w pozostałym okresie byłby on wynajmowany.

W przedsięwzięciach typu condo/aparthotel zarządzanie wynajmem odbywa się zazwyczaj poprzez specjalistyczną firmę (tzw. „operatora"), z którym umowa najmu jest zawierana najczęściej na okres 5-15 lat z możliwością jej przedłużenia. Operator dzieli się zyskiem z właścicielem lokalu, wypłacając np. stopę zwrotu określoną w umowie.

Obiecali "złote góry"

Wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przypadku ofert nabycia lokalu w inwestycji Czarna Perła wzbudziło kilka kwestii.

Po pierwsze, w materiałach reklamowych inwestycję opisywano m.in.  tak: „Pewność i rentowność inwestycji", „Zakup w systemie condo to bezpieczna forma inwestycji". Tymczasem spółka nie stosowała żadnych środków ochrony wpłat nabywców, więc inwestycja w lokal była obarczona podwyższonym poziomem ryzyka.

UOKiK przypomina, że osoby kupujące lokale użytkowe w condo/aparthotelu nie są chronione przez przepisy tzw. ustawy deweloperskiej.

Po drugie,  konsumenci nie byli informowani o tym, że budowa condohotelu była finansowana w całości z ich wpłat. CGA Invest nie przewidziała angażu własnych środków.

Po trzecie, podawano mylne informacje o wysokości zysków i częstotliwości ich uzyskiwania. Spółka deklarowała w materiałach reklamowych większe oraz częściej wypłacane zyski niż wynikało to z wzorców wykorzystywanych podczas zawierania umów z konsumentami. Chociaż zgodnie z reklamami zysk miał wynikać z kwoty zainwestowanej przez konsumenta, w treści umów faktyczną podstawą jego wyliczenia była wyłącznie cena netto za lokal - tj. kwota inwestycji pomniejszona o 23-procentową stawkę podatku od towarów i usług.

Po czwarte, nieprawdziwe były informacje o firmie, która zawrze umowę najmu z konsumentem. W treści umów rezerwacyjnych oraz przedwstępnych umów sprzedaży spółka informowała, że sama będzie operatorem Czarnej Perły. W rzeczywistości, inny podmiot zawierał umowy najmu z konsumentami.

- Nieinformowanie konsumentów o tak istotnych aspektach jak finansowanie inwestycji w całości z ich środków czy też mniejszych korzyściach finansowych mogło wpłynąć na decyzję dotyczącą zawarcia umowy. Być może konsumenci nie zrobiliby tego, gdyby dostali rzetelne i prawdziwe informacje o inwestycji. Przypominam, że zanim zainwestujemy w lokal w condo czy aparthotelu, powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami oferty, jak i być świadomymi ryzyka – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Chciałeś kupić lokal? Dostaniesz voucher na zniżkę

Spółka CGA Invest zobowiązała się do zmiany praktyk i zrekompensuje konsumentom ich skutki. Na rekompensatę mogą liczyć osoby, które były zainteresowane ofertą CGA Invest, ale nie zawarły umowy, a także te, które nadal są właścicielami lokalu w condohotelu lub go sprzedały. Pierwsza grupa (130 pierwszych osób) otrzyma szereg voucherów zniżkowych, np. na pobyt w obiekcie Czarna Perła, na przejazd kolejką, na karnet narciarski.

Druga grupa, czyli obecni i byli właściciele lokali w condohotelu, będą mogli skorzystać z pobytu w obiekcie Czarna Perła, który sfinansuje spółka.