Grupowe pracownicze ubezpieczenia na życie zawierane są jako umowy na cudzy rachunek, w których w zdecydowanej większości ubezpieczającym, czyli stroną umowy, jest pracodawca. Z ochrony ubezpieczeniowej korzystają pracownicy, tj. ubezpieczeni, którzy indywidualnie akceptują warunki umowy, deklarując tzw. przystąpienie do ubezpieczenia. W praktyce odbywa się to tak, iż pracownik składa deklarację, czyli oświadczenie o akceptacji zasad umowy, z reguły na ręce pracodawcy, który następnie przysyła ją do zakładu ubezpieczeń. Dotychczasowe przepisy kodeksu cywilnego nie precyzowały, od którego momentu ubezpieczony pracownik może liczyć na ochronę ubezpieczeniową, tzn. na świadczenie w razie zajścia zdarzenia objętego ochroną. W umowach ubezpieczenia pojawiały się w tym zakresie różne zapisy, nie zawsze do końca precyzyjne.
[srodtytul]Deklaracja zgody[/srodtytul]
Przy okazji zmiany art. 829 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=66446F6BBCC9F517A597F8F9055FC27A?id=70928]k. c.[/link] kwestia ta została uporządkowana, bo nowy § 2 tego przepisu ma teraz następującą treść:
„§ 2. W umowie ubezpieczenia na życie zawartej na cudzy rachunek odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się nie wcześniej niż następnego dnia po tym, gdy ubezpieczony oświadczył stronie wskazanej w umowie, że chce skorzystać z zastrzeżenia na jego rzecz ochrony ubezpieczeniowej. Oświadczenie powinno obejmować także wysokość sumy ubezpieczenia. Zmiana umowy na niekorzyść ubezpieczonego lub osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci ubezpieczonego wymaga zgody tego ubezpieczonego”.
Deklaracja zgody zaczyna nabierać szczególnego znaczenia, bo jest to właśnie oświadczenie o chęci skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej, co oznacza, że moment złożenia tej deklaracji będzie miał istotne znaczenie dla oceny uprawnień ubezpieczonego z umowy ubezpieczenia.