04:35
22.08.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 180
23:59
21.08.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:50
21.08.2022

Scholz dzwonił do Bidena, Macrona i Johnsona. Rozmawiali m.in. o Ukrainie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w niedzielę o sytuacji międzynarodowej, w szczególności o wydarzeniach na Ukrainie, z przywódcami USA, Francji i Wielkiej Brytanii - poinformował rzecznik rządu federalnego Steffen Gebeshreit. - Czterej szefowie państw i rządów zgodzili się, że wsparcie dla Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją będzie kontynuowane w dłuższej perspektywie. Omówili również sytuację w Zaporożu i wezwali do wstrzymania działań wojsk na tym obszarze oraz zaapelowali o umożliwienie przybycia do elektrowni przedstawicieli MAEA.

Rozmowa nie dotyczyła tylko Ukrainy. Omówiono również sytuację na Bliskim Wschodzie, w szczególności negocjacje w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem. 

23:48
21.08.2022

Baerbock: Jeśli Niemcy przestaną dostarczać broń na Ukrainę, miliony ludzi zostaną pozostawione swojemu losowi

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że Władimir Putin odmawia rozmów "nawet o najprostszych sprawach", co uniemożliwia zakończenie wojny na drodze negocjacji. 

23:15
21.08.2022

Zwolennicy Dugina chcą zemsty na Ukrainie

– To wywoła wybuch histerycznej agresji wśród zwolenników wojny z Ukrainą – powiedział „Rzeczpospolitej” szef niezależnego socjologicznego Centrum Lewady Lew Gudkow, komentując śmierć córki i współpracowniczki faszyzującego filozofa Aleksandra Dugina. Zwolennicy, jakich ma jeszcze we władzach i wśród propagandystów, żądają zemsty na Ukrainie. Kijów przyjmuje te groźby poważnie,

Czytaj więcej

Kto był sprawcą zamachu na Duginów? „To wywoła wybuch histerycznej agresji wśród zwolenników wojny”
22:32
21.08.2022

Były deputowany Dumy: Grupa, której celem jest odsunięcie Putina od władzy, przeprowadziła zamach na córkę Dugina

Czytaj więcej

Były rosyjski deputowany wskazał, kto odpowiada za śmierć córki Dugina
22:07
21.08.2022

Rosja informuje o uruchomieniu systemów obrony przeciwlotniczej wokół Sewastopola

Czytaj więcej

Rosjanie: Na Krymie zadziałały systemy obrony przeciwlotniczej
21:26
21.08.2022

Szwecja popiera ograniczenie wydawania wiz turystycznych dla Rosjan zamiast całkowitego zakazu

Szwedzki minister ds. imigracji Anders Igman uważa, że Unia Europejska mogłaby wprowadzić jedynie pewne ograniczenia w wydawaniu wiz turystycznych dla obywateli Rosji, a nie całkowity zakaz.

- Myślę, że całkowite zaprzestanie (wydawania wiz) byłoby trudne i złe do wprowadzenia. Z drugiej strony ścisłe ograniczenie poprzez np. zniesienie uproszczonej procedury wizowej jest tym, o co my, Estonia, Finlandia i inni zabiegaliśmy w UE - powiedział minister.

Dodał, że całkowite zaprzestanie wydawania wiz Rosjanom może doprowadzić do błędów.

- Chcemy, by sankcje uderzyły przede wszystkim w elity polityczne i gospodarcze Rosji. Jeśli zostanie wprowadzony całkowity zakaz wizowy, będzie to oznaczało, że ani dysydenci, ani naukowcy nie będą mogli przyjechać do UE. Taką współprace chcemy jeszcze prowadzić z Rosją - uważa Igman.

21:00
21.08.2022

Charków ostrzeliwany przez Rosjan

Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że Rosjanie w niedzielę wieczorem przeprowadzili co najmniej trzy ataki na miasto. Ze wstępnych informacji wynika, że doszło do pożarów obiektu mieszkalnego i prywatnego domu.

20:34
21.08.2022

Podolak: Rosja będzie prosić o renegocjacje z powodu kryzysu militarnego i kadrowego

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy uważa, że w związku z pogłębiającym się kryzysem, Kreml coraz częściej będzie zabiegał o prowadzenie negocjacji.

19:47
21.08.2022

Niemiecki minister gospodarki nie chce utrzymywania elektrowni jądrowych w celu oszczędzania gazu

Czytaj więcej

Niemcy: minister gospodarki wyklucza utrzymywanie elektrowni jądrowych w celu oszczędzania gazu
19:26
21.08.2022

Szkoła Ekonomiczna w Kijowie: Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała bezpośrednie straty o wartości 113 miliardów dolarów

Maksym Nefiodow ze Szkoły Ekonomicznej w Kijowie powiedział, że zespół z uczelni gromadzi zdjęcia satelitarne w celu analizy zniszczeń spowodowanych przez rosyjskie wojsko i wykorzystuje je w projekcie "Rosja zapłaci", aby ocenić potrzeby przyszłej odbudowy.

18:56
21.08.2022

Rosja częściowo zamyka niebo nad trzema regionami w pobliżu Ukrainy

Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjskie dowództwo zamknęło niebo na niektórych odcinkach obwodów lipieckiego, woroneskiego i biełgorodzkiego od 22 do 25 sierpnia. Wszystkie trzy rosyjskie regiony leżą w pobliżu ukraińskich obwodów charkowskiego i ługańskiego. 

18:54
21.08.2022

Zachód podkreśla znaczenie bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie

Brytyjski premier Boris Johnson oraz przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec podkreślili w rozmowie telefonicznej znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych na Ukrainie - poinformowało biuro Johnsona.

"Podczas wspólnej rozmowy telefonicznej premier, prezydent Biden, prezydent Macron i kanclerz Scholz podkreślili swoje niezłomne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy w obliczu inwazji Rosji" - powiedział rzecznik premiera Wielkiej Brytanii.

"Podkreślili znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony instalacji nuklearnych i z zadowoleniem przyjęli ostatnie dyskusje na temat umożliwienia misji MAEA w obiekcie w Zaporożu" - przekazał.

18:19
21.08.2022

Rosyjskie siły porywają dwóch dyrektorów szkół wyższych w obwodzie chersońskim

Mer Nowej Kachowki Wołodymyr Kowałenko powiedział, że Iryna Dubas i Oksana Jakubowa zostały porwane.

17:58
21.08.2022

Scholz: Podstawowa zasada - nie dopuścić do eskalacji konfliktu

- Niemcy dostarczają Ukrainie dużo broni. (...) Robimy to regularnie, to bardzo skuteczna broń – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, odpowiadając w niedzielę, w czasie dnia otwartego rządu, na pytanie o dostawy na Ukrainę.

Czytaj więcej

Kanclerz Olaf Scholz: Niemcy dostarczają Ukrainie dużo broni i robią to regularnie
17:18
21.08.2022

Niemcy oszczędzają wodę. Scholza zapytano, jak często bierze prysznic

Mieszkańcy Niemiec obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego, z powodu możliwych deficytów gazu, a co za tym idzie problemów z ogrzaniem domów i mieszkań. W sobotę premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann mówił, że „ludzie mogą zaoszczędzić wiele energii, używając myjki zamiast cały czas brać prysznic”. Z kolei wicekanclerz Niemiec i minister ds. klimatu z partii Zielonych Robert Habeck deklarował, że maksymalnie skrócił czas spędzany pod prysznicem.

W tym kontekście w niedzielę zadano pytanie kanclerzowi Olafowi Scholzowi. - Rząd federalny dał nam zalecenia dotyczące tego, jak często należy brać prysznic. Jak często bierzesz prysznic? - zapytała Olafa Scholza jedna z uczestniczek dnia otwartego w biurze kanclerza Niemiec. Wywołała tym śmiech zebranych. - Codziennie! - uciął szybko Scholz, nie rozwijając tematu.

17:14
21.08.2022

"Żeby Rosja nie była sąsiadem". Premierzy Czech i Słowacji apelują o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy

Premierzy Czech i Słowacji Petr Fiala i Eduard Heger w 54. rocznicę sowieckiej inwazji na Czechosłowację wezwali do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, aby przeciwdziałać inwazji Rosji.

16:32
21.08.2022

Aktywistki domagały się embarga na gaz z Rosji. Rozebrały się przy Scholzu

Kanclerz Niemiec pozostał niewzruszony - relacjonują incydent tamtejsze media.

Czytaj więcej

„Gas embargo now!”. Protest topless na sesji zdjęciowej z kanclerzem Scholzem
16:14
21.08.2022

Wywiad: W Rosji brakuje ochotników do tworzenia nowych oddziałów

Wywiad Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że w jednym z regionów Rosji rozpoczęte na początku lipca formowanie batalionu czołgistów zostało wstrzymane po tym, jak kontrakty podpisało tylko 30 osób z potrzebnych 180. 

Czytaj więcej

Rosja ma problem z rekrutacją żołnierzy. Nie ma chętnych
15:39
21.08.2022

Prezydent Serbii: Przeciwnicy Kadyrowa z Czeczenii werbowali Albańczyków do walki na Ukrainie

Grupa Czeczenów - przeciwników szefa republiki Ramzana Kadyrowa - rekrutowała Albańczyków z Kosowa do udziału w konflikcie na Ukrainie - powiedział w niedzielę prezydent Serbii Aleksandar Vučić po spotkaniu z przywódcami Serbów Kosowskich. Wskazał przy tym nazwiska Czeczenów, którzy mieli to robić. Według Vucicia działali na polecenie Dżambułata Sulejmanowa, założyciela organizacji Bart Masho, wspierającej czeczeńską diasporę w Europie.

15:38
21.08.2022

Rosja mówi o korzystaniu z pocisków hipersonicznych na Ukrainie

Czytaj więcej

Szojgu: Rosja trzykrotnie użyła pocisków hipersonicznych na Ukrainie
15:26
21.08.2022

Godzina policyjna w Charkowie

W Charkowie w związku z obchodzonym 24 sierpnia Dniem Niepodległości wprowadzona zostaje godzina policyjna - przekazał szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleg Sinegubow. „Podczas Dnia Niepodległości godzina policyjna będzie trwać od 19:00 23 sierpnia do 07:00 25 sierpnia" – poinformował na Telegramie. W czasie godziny policyjnej zabrania się przebywania w miejscach publicznych i poruszania się po mieście. 

15:22
21.08.2022

Ukraina obawia się "brzydkiego ataku" Rosjan w Dniu Niepodległości

Czytaj więcej

Zełenski ostrzega przed "brzydkim" atakiem Rosji przed Dniem Niepodległości Ukrainy
15:22
21.08.2022

Odparty rosyjski atak w obwodzie chersońskim

Na południu Ukrainy wojska obrońców odparły nieprzyjacielski atak w okolicy wsi Potiomkyne - poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe". „Wróg (...) przy wsparciu dwóch BMP-2, przeprowadzał szturmy w kierunku Potiomkyne. Nie udało się, wycofał ze stratami" – czytamy w komunikacie.

15:18
21.08.2022

Na Ukrainie ruszyła kampania „Razem jesteśmy Europą"

Ogólnoukraińska kampania informacyjna „Razem jesteśmy Europą" – dotycząca reakcji UE na wojnę na Ukrainie – finansowana przez Unię Europejską i realizowana we współpracy z rządem Ukrainy, oficjalnie ruszyła w niedzielę 21 sierpnia.

- Będziemy rozmawiać podczas kampanii o tym, jak UE reaguje na rosyjską agresję na pełną skalę – absolutnie nielegalną i okrutną. Ale będziemy też rozmawiać o nadziei, z jaką Ukraina idzie naprzód, ku zwycięstwu, o jej sile i zdolności do oporu, oraz o gotowości do dążenia do pełnego członkostwa w UE. Unia Europejska zawsze będzie tam, obok Ukrainy, nie tylko słowami, ale i czynami - powiedział na konferencji prasowej Matti Maasikas, pełniący funkcję Szefa Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie.

14:43
21.08.2022

Napis "Witamy w Ukrainie" na Moście Krymskim

14:29
21.08.2022

Wybuch słyszany w Sewastopolu

21 sierpnia o 6:33 rano w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu słyszano eksplozję. Rosyjski serwis informacyjny Meduza podał, że według wstępnych informacji były to wybuchy wywołane przez obronę powietrzną.

14:12
21.08.2022

Bezpośrednie straty gospodarcze Ukrainy spowodowane wojną sięgają około 113 miliardów dolarów

Według naukowców z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, bezpośrednie straty dla ukraińskiej gospodarki spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę osiągnęły już około 113,5 miliarda dolarów.

13:53
21.08.2022

Czesi wysyłają na Ukrainę po 1968 koron

Czesi wysyłają po 1968 koron na Ukrainę, aby upamiętnić sowiecką inwazję na Czechosłowację w 1968 roku - poinformowała dziś ambasada Ukrainy.

Obywatele czescy używają specjalnego kodu płatności, aby przekazać środki na już istniejące konto założone przez ambasadę Ukrainy w Czechach.

"Nawet w weekend na nasze konto napływają dziesiątki wpłat o wartości 1968 koron, dziękujemy bardzo, czescy przyjaciele” – napisano w oświadczeniu ambasady. 

13:39
21.08.2022

Rosja twierdzi, że zniszczyła skład amunicji HIMARS w rejonie Odessy

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że morskie rakiety Kalibr zniszczyły skład amunicji zawierający pociski dla amerykańskich systemów rakietowych HIMARS i innych zachodnich systemów przeciwlotniczych.

Ministerstwo poinformowało również, że zniszczyło dwie haubice M777 na pozycjach bojowych w obwodzie chersońskim oraz magazyn paliw w obwodzie zaporoskim, w którym przechowywano ponad 100 ton oleju napędowego.

13:20
21.08.2022

SBU: Tylko 1 z 20 rosyjskich pocisków trafia w obiekty wojskowe

.Pozostałe pociski, które docierają do celu, trafiają w obiekty cywilne, takie jak budynki mieszkalne i infrastruktura - podaje  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

13:10
21.08.2022

Zamach na Dugina. Nie wiadomo, kto i po co miałby go dokonać

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Śmierć córki Dugina. Zamach, który nie miał sensu
12:40
21.08.2022

Pięć rosyjskich okrętów wojennych jest na służbie bojowej na Morzu Czarnym

Służba prasowa Marynarki Wojennej Ukrainy poinformowała o tym w Telegramie - donosi Ukrinform.

„Na dzień 21 sierpnia 2022 r. pięć wrogich okrętów wojennych niosących łącznie 36 pocisków manewrujących Kalibr pełniło służbę bojową na Morzu Czarnym” – czytamy w raporcie.

12:23
21.08.2022

Koniec sezonu turystycznego na Krymie. Rosjanie uciekają

95 proc. turystów przyjechało na Krym samochodem, kolejne 5 proc. pociągiem. Ci z własnym transportem uciekli najszybciej.

Czytaj więcej

Rosja już nie odpoczywa; turyści omijają Krym
12:04
21.08.2022

Ministerstwo obrony Turcji: Cztery kolejne statki opuszczają Ukrainę

Cztery kolejne statki przewożące żywność opuściły ukraińskie porty - poinformowało tureckie Ministerstwo Obrony.

Oznacza to, że łączna liczba statków opuszczających ukraińskie porty Morza Czarnego w ramach umowy dotyczącej eksportu zboża wzrosła do 31.

11:44
21.08.2022

Biuro Prezydenta: Ukraina nie ma nic wspólnego z zabójstwem córki Dugina

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że to nie Ukraina stała za zabójstwem córki Aleksandra Dugina, ideologa rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej aktywnego zwolennika. „Nie jesteśmy państwem przestępczym, w przeciwieństwie do Rosji, i zdecydowanie nie państwem terrorystycznym” – powiedział Podolak w telewizji.

11:30
21.08.2022

„Szpiegowanie jest głównym zadaniem ambasady Rosji w Berlinie”

Czytaj więcej

FAS: Rosyjscy agenci wyciągają informacje od posłów Bundestagu
10:55
21.08.2022

Od początku inwazji Rosja straciła 45200 żołnierzy

10:29
21.08.2022

Szef SBU w obwodzie kirowohradzkim Ołeksandr Nakoneczny znaleziony martwy

Według gazety "Ukraińska Prawda" zginął od postrzału. Nakoneczny kierował Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie kirowohradzkim od stycznia 2021 roku.

10:15
21.08.2022

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja przenosi systemy obrony przeciwlotniczej na Białoruś

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy nadal istnieje zagrożenie nalotami i atakami rakietowymi z terytorium Białorusi.

09:56
21.08.2022

Śledztwo po śmierci Darii Duginy

Rosyjscy śledczy wszczęli śledztwo w kierunku morderstwa po tym, ja córka prominentnego rosyjskiego ideologa Aleksandra Dugina zginęła w wybuchu samochodu pod Moskwą.

09:50
21.08.2022

W nocy Rosja zaatakowała obwód odeski pięcioma pociskami Kalibr

 Według lokalnych władz zestrzelono dwie rakiety, a pozostałe trzy trafiły w elewator zbożowy i inny obiekt rolniczy w regionie.

09:37
21.08.2022

Wyższe ratingi dla Ukrainy

Agencja Fitch Ratings podwyższyła o dwa stopnie do CC ocenę wiarygodności kredytowej Ukrainy, po niej S&P Global Ratings zrobiła podobnie.

Czytaj więcej

Ukraina uciekła od niewypłacalności. Lepsze oceny S&P i Fitch
09:25
21.08.2022

USA: Rosja próbuje ominąć sankcje przez Turcję

Zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo powiedział wiceministrowi finansów Turcji Yunusowi Elitasowi, że rosyjskie podmioty i osoby fizyczne próbują wykorzystać Turcję do ominięcia zachodnich sankcji nałożonych na wojnę Moskwy na Ukrainie.

W rozmowie telefonicznej obaj omówili również bieżące wysiłki na rzecz wdrożenia i egzekwowania sankcji wobec Rosji.

09:13
21.08.2022

Politico: USA planują przekazać Ukrainie precyzyjnie naprowadzaną amunicję Excalibur

Amunicja M982 Excalibur, mogąca przemieścić się do 70 kilometrów, zostanie wysłana na Ukrainę „w pewnym momencie w przyszłości”.

08:47
21.08.2022

Siły ukraińskie niszczą rosyjskie stanowisko dowodzenia w obwodzie chersońskim

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych Ukrainy „Południe” poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin jej artyleria zniszczyła rosyjskie stanowisko dowodzenia i dwa składy amunicji we wsiach Czarnobajewka i Starycia, zabijając 75 rosyjskich żołnierzy.

08:22
21.08.2022

Strona ukraińska oficjalnie nie potwierdza jakoby stała za atakami na cele na Krymie

Czytaj więcej

Dotychczasowe ukraińskie ataki na cele na Krymie i w Rosji
08:02
21.08.2022

Ciągłe niepowodzenia Rosji w powstrzymaniu ataków na okupowany Krym mogą wywołać niezadowolenie społeczne 

Czytaj więcej

ISW: Rosjanie wzmocnią bezpieczeństwo na Krymie kosztem sił na froncie
07:49
21.08.2022

Wywiad: wojska rosyjskie przedłużają "urlop" personelu elektrowni jądrowej Zaporoże

Rosyjskie siły okupujące elektrownię przedłużyły swój wcześniejszy nakaz kilkudniowego urlopu dla ukraińskich pracowników, bez podania terminu powrotu. Donosi o tym Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony, który uważa, że zrobiono to w celu odłączenia elektrowni od ukraińskiego systemu energetycznego.

07:26
21.08.2022

Wybuchy słyszane w całym Mikołajowie

Burmistrz Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz ostrzega mieszkańców, aby szukali schronienia, ponieważ w pobliżu miasta odnotowano głośne wybuchy. Nie podano żadnych dalszych szczegółów. Miasto jest codziennie ostrzeliwane.

07:21
21.08.2022

Faszysta, okultysta, szaleniec – to tylko niektóre słowa, jakimi opisywany jest Aleksander Dugin

Czytaj więcej

Aleksander Dugin. Rosja ma nowego Rasputina
07:05
21.08.2022

Ołeksandr Usyk pokonał Anthony'ego Joshuę

Ukraiński bokser Oleksandr Usyk zachował tytuły wagi ciężkiej po meczu rewanżowym z Anthonym Joshuą w Arabii Saudyjskiej.

Usyk wygrał dzięki decyzji o podziale punktów po 12-rundowej walce - 113 do 115, 115 do 113 i 116 do 112.

Od początku wojny Usyk walczył na froncie w Kijowie, ale opuścił rozdarty wojną kraj, by skupić się na rewanżu z Joshuą.

06:45
21.08.2022

Siły rosyjskie ostrzeliwują Obwód Sumski

.Gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki powiadomił, że północne dzielnice obwodu były nocą ostrzeliwane z artylerii i moździerzy.

06:40
20.08.2022

Pół roku wojny w Ukrainie w liczbach

Plus Minus

06:35
20.08.2022

Po pół roku wojny w Ukrainie wciąż nie widać perspektyw na jej zakończenie

Czytaj więcej

Co wiemy po pół roku ukraińskiego koszmaru?
06:15
21.08.2022

Zamach na ideologa Putina?

W eksplozji samochodu osobowego w mieście Odincowo pod Moskwą zginęła Daria Dugina, córka Aleksandra Dugina, najbardziej popularnego rosyjskiego stratega, ideologa inwazji na Ukrainę

Czytaj więcej

Eksplozja samochodu z córką Aleksandra Dugina. Rosjanie mówią o próbie zamachu na „mózg Putina”
06:00
20.08.2022

Relacja z sobotnich wydarzeń w Ukrainie

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 178