Czytaj więcej

Most Krymski stanął w ogniu. Zawalił się pas drogowy

W sierpniu Mychajło Podolak, jeden z doradców prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w rozmowie z "The Guardian" mówi, że Ukraina prowadzi działania mające "wywołać chaos wśród rosyjskich żołnierzy", przez uderzanie na linie zaopatrzenia rosyjskiej armii biegnące daleko za linią frontu.

Podolak mówił też, że Most Krymski, biegnący nad Cieśniną Kerczeńską, łączący Krym z Rosją, jest uprawnionym celem wojskowym. - To nielegalna konstrukcja, główna brama dla zaopatrzenia rosyjskiej armii na Krymie. Takie obiekty powinny zostać zniszczone - podkreśla.

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego mówi, że most na Krym powinien zostać zniszczony

Poniżej przypominamy najgłośniejsze ataki, do jakich dochodziło po 24 lutego na Krymie i na terytorium Rosji:

1 kwietnia -Władze obwodu biełgorodzkiego poinformowały, że w wyniku ataku dwóch ukraińskich śmigłowców doszło do pożaru w składzie ropy Rosneftu w Biełgorodzie, stolicy obwodu, położonej ok. 40 km od granicy z Ukrainą. W płomieniach stanęło osiem zbiorników z paliwem. Był to pierwszy po 24 lutego przypadek domniemanego ukraińskiego ataku na terytorium Rosji.

Czytaj więcej

Rosja: Pożar w składzie paliw w Biełgorodzie. "Atak ukraińskich śmigłowców"

3 lipca - Co najmniej trzy osoby zginęły w eksplozjach w rosyjskim mieście Biełgorod, niedaleko granicy z Ukrainą - przekazał gubernator regionu Wiaczesław Gładkow. Gubernator informował, że "prawdopodobnie zadziałał system obrony przeciwlotniczej".

Czytaj więcej

Eksplozje w rosyjskim Biełgorodzie

31 lipca - Strona rosyjska poinformowała, że ukraińskie drony zaatakowały dowództwo Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. W związku z atakiem uroczystości organizowane w związku z Dniem Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w mieście zostały odwołane.

Czytaj więcej

Rosja: Ukraińcy dronami zaatakowali kwaterę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu

9 sierpnia - W okolicach Nowofedoriwki na Krymie, gdzie znajduje się rosyjskie lotnisko wojskowe Saki, doszło do serii eksplozji. Rosyjski resort obrony mówił o detonacji amunicji lotniczej, ale udostępnione później zdjęcia satelitarne wykazały, że na lotnisku doszło do zniszczenia co najmniej ośmiu bazujących na nim samolotów Floty Czarnomorskiej. Po wybuchach na lotnisku Saki z Krymu zaczęli masowo wyjeżdżać rosyjscy turyści.

Czytaj więcej

Eksplozje na Krymie. Atak na rosyjską bazę?

16 sierpnia - Seria eksplozji w bazie wojskowej w rejonie miasta Dżankoj na Krymie. W jednostce miało dojść do eksplozji w składzie amunicji w wyniku której uszkodzona została m.in. znajdująca się w pobliżu linia kolejowa, co zakłóciło ruch kolei na Krymie. Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że eksplozja była wynikiem sabotażu.

Czytaj więcej

Eksplozje na Krymie. Lider Tatarów Krymskich: Precyzyjne trafienie w bazę wojskową

16 sierpnia -Kłęby czarnego dymu unosiły się nad lotniskiem wojskowym we wsi Gwardiejskoje, w rejonie symferopolskim, na okupowanym Krymie. Według źródeł rosyjskiego dziennika "Kommiersant" armia i organy ścigania sprawdzały wersję, zgodnie z którą doszło do ataku małego, bezzałogowego statku powietrznego na skład amunicji na terenie lotniska. Władze Krymu na razie nie komentują sytuacji. Na lotnisku w Gwardiejskoje miało znajdować się 12 samolotów Su-24M i 12 samolotów Su-25CM.

Czytaj więcej

Atak na rosyjskie lotnisko wojskowe na Krymie? "Kłęby czarnego dymu"

18 sierpnia - Kilka wybuchów wstrząsnęło obszarem w pobliżu rosyjskiego lotniska wojskowego Belbek na północ od Sewastopola na zaanektowanym przez Rosjan Krymie. Gubernator Sewastopola poinformował, że rosyjskie siły przeciwlotnicze zestrzeliły ukraińskiego drona w pobliżu wojskowego lotniska pod Sewastopolem.

Czytaj więcej

Seria wybuchów na Krymie. Wybuchy w pobliżu rosyjskiej bazy Belbek pod Sewastopolem

18 sierpnia - Mieszkańcy okupowanego Kerczu informowali, że wieczorem słychać było eksplozje

Oleg Kriuczkow, doradca gubernatora okupowanego przez Rosję od 2014 roku półwyspu poinformował w serwisie Telegram, że systemy obrony przeciwlotniczej zareagowały nad Kerczem. Do eksplozji doszło w rejonie Mostu Krymskiego.

Czytaj więcej

Eksplozja w Kerczu. Zadziałała rosyjska obrona przeciwlotnicza

18 sierpnia - Pożar i eksplozje składu amunicji w Timonowie, w obwodzie biełgorodzkim w Rosji.

Czytaj więcej

W pobliżu granicy z Ukrainą płonie rosyjski skład amunicji

20 sierpnia - W eksplozji samochodu osobowego w mieście Odincowo pod Moskwą zginęła Daria Dugina, córka Aleksandra Dugina, najbardziej popularnego rosyjskiego stratega, ideologa inwazji na Ukrainę. W październiku "The New York Times", powołując się na anonimowe źródła w amerykańskich służbach wywiadowczych, napisał, że według amerykańskiego wywiadu niedawny zamach na córkę prokremlowskiego ideologa Aleksandra Dugina, Darię, został usankcjonowany przez przedstawicieli rządu Ukrainy.

Czytaj więcej

Eksplozja samochodu z córką Aleksandra Dugina. Rosjanie mówią o próbie zamachu na „mózg Putina”

Czytaj więcej

Śmierć Darii Duginy. "NYT": Władze Ukrainy wydały zgodę

3 października - 48-letnia kobieta miała zginąć w ostrzale obwodu biełgorodzkiego przez stronę ukraińską.  "Pociski spadły na centrum wioski Gołowczino, są zniszczenia" - napisał gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow.

Czytaj więcej

Obwód biełgorodzki w Rosji ostrzelany. Jest ofiara