Wydawcy prasy bez dyrektywy ws. zapłaty za wykorzystywanie treści w internecie

Dyrektywa o prawach autorskich chwilowo zatrzymana. Przyczyniły się do tego również głosy wszystkich polskich eurodeputowanych.

Aktualizacja: 06.07.2018 09:49 Publikacja: 05.07.2018 19:20

Wydawcy prasy bez dyrektywy ws. zapłaty za wykorzystywanie treści w internecie

Foto: 123RF

Parlament Europejski zdecydował w czwartek o odrzuceniu projektu mandatu negocjacyjnego w sprawie dyrektywy o prawach autorskich i skierowaniu jej pod obrady plenarne. Oznacza to, że projekt nowego prawa zostanie jeszcze raz przedyskutowany i poprawiony, ale tym razem w gronie wszystkich eurodeputowanych we wrześniu. To rzadka procedura, bo zazwyczaj projekt stanowiska PE przygotowują jego wyspecjalizowane komisje (w tym wypadku wiodącą była Komisja Prawna), jest on potem przyjmowany w głosowaniu plenarnym i staje się podstawą negocjacji z unijną Radą (ministrami państw członkowskich). Na końcu wspólna decyzja i ostateczny kształt prawa uciera się w tzw. trilogach, czyli negocjacjach między przedstawicielami trzech instytucji: PE i Rady – jako decydentów, z udziałem Komisji Europejskiej, która pierwotny projekt prawa przygotowała. Teraz jednak stało się inaczej i sięgnięto po procedurę bardziej transparentną. Ale też dużo bardziej polityczną, bo poprawki będą zgłaszać już nie tylko wyspecjalizowani europosłowie.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku