Reklama
Rozwiń

O mowie nienawiści w internecie

Telewizyjna komentatorka sportowa w czasie meczu hiszpańskiej ligi piłki nożnej odpowiada na pytania tweetujących widzów. Kiedy Barcelona przegrywa, Johanna Gara odczytuje wpis na Twitterze, że się do niczego nie nadaje. Teraz rząd wyznaczył cyberfeministkę do zwalczania nienawiść w sieci - pisze Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu.

Aktualizacja: 10.05.2015 13:48 Publikacja: 10.05.2015 13:00

O mowie nienawiści w internecie

Foto: www.sxc.hu

Johanna Gara jest jedną z kobiet, które rezygnują z pracy, ponieważ nie mogą już znieść inwektyw w sieci pod swoim adresem. Choć około 90 proc. komentarzy internautów o niej jest pozytywna, obraźliwe wypowiedzi ją przytłaczają. Mówi, że taki jest cel tych, którzy szykanują. Jednocześnie dziennikarka zdaje sobie sprawę, że jej kolegom po fachu także nie szczędzi się obraźliwych komentarzy. Sport budzi bowiem silne emocje.

Silne, ale inne. Wobec kobiet znacznie ostrzejsze i drastyczniejsze, bo często seksistowskie. Komentarze mogą zawierać poniżające opisy wyglądu i preferowanego sposobu uprawiania seksu. Mogą się na nie składać groźby gwałtu, poderżnięcia gardła i życzenia powolnej śmierci. Synonimy k..y są na porządku dziennym.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono