Po raz pierwszy rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie świętem państwowym. W listopadzie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody odbędą się w poniedziałek o godz. 16.40 w Poznaniu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Weźmie w nich udział prezydent Duda.

O godz. 16.40 w historyczną godzinę wybuchu walk zabrzmią syreny. Na minutę zatrzymają się tramwaje i autobusy Poznania.

W listopadzie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Wcześniej delegacje złożą wieńce na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, a także przed tablicami innych bojowników o polską Wielkopolskę. Przedstawiciele miasta Poznania, IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wraz z żołnierzami WOT i harcerzami zapalą 5 tys. zniczy na ich mogiłach na wszystkich poznańskich cmentarzach.

Planowane są rekonstrukcje historyczne, seminaria naukowe, koncerty. „Obozowisko Powstańcze" stanie przy pomniku Ułana przy ul. Ludgardy i Paderewskiego. Będzie można zobaczyć samochód pancerny Ehrhardt M17. O godz. 15 organizatorzy rozdadzą flagi powstańcze i rozetki, a o 16.40 rozbłysną race.

Czytaj więcej

Będzie nowe święto. Andrzej Duda podpisał ustawę

Warto zobaczyć Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Odwachu. Na zwiedzających czeka wystawa „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu". Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania. Natomiast przy stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem. Będzie można też zwiedzić Kopiec Wolności, znajdujący się w sąsiedztwie jeziora Maltańskiego. Na szczyt można wejść w godz. 11–16.

IPN przygotował wystawę plenerową „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919", która stoi przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Podobne wystawy można oglądać m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.