W tym roku akademickim stypendia otrzymało 367 studentów I roku, dodatkowo 123 z II roku w ramach konkursu PRYMUS oraz 54 łącznie z III i IV roku studiów. Dodatkowo zostało przyznanych 29 stypendiów językowych. Dzięki temu wsparciu studenci mogą skupić się na nauce bez konieczności podejmowania dodatkowej pracy oraz rozwijać swoje pasje. W roku akademickim 2025/26 podobna liczba studentów może otrzymać stypendia pomostowe na I rok studiów.
Kto może się starać o stypendia pomostowe?
O stypendia pomostowe mogą ubiegać się absolwenci liceów, techników i szkół branżowych, którzy w tym roku zdali maturę po raz pierwszy i zostali przyjęci na stacjonarne studia w polskich akademickich uczelniach publicznych, pochodzący ze wsi lub małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) z niezamożnych rodzin (dochód na osobę wyliczony z 2024 r. nie może przekroczyć 3 266 zł brutto) i mający dobre wyniki w nauce.
Oprócz tego muszą spełniać jeden z warunków: być finalistą olimpiady przedmiotowej w szkole średniej; pochodzić z rodziny wielodzietnej lub być wychowankami rodziny zastępczej lub państwowego domu dziecka (dotyczy to także osób usamodzielnionych); mieć rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej, która bierze udział w 24. edycji programu.
Czytaj więcej
Na fali zmian deregulacyjnych rząd chce znowelizować przepisy o szkolnictwie wyższym. Planuje uła...
Wnioski są przyjmowane do 18 sierpnia 2025 r. do godz. 16. Można je złożyć poprzez stronę internetową stypendiapomostowe.pl. 28 sierpnia 2025 r. trzeba przesłać wydrukowany formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami na adres wskazany we wniosku. Ogłoszenie listy stypendystów pomostowych nastąpi do 14 października 2025 r.