Nowe przepisy, których wprowadzenie miałoby ułatwić funkcjonowanie uczelni, zaproponował resort nauki.
W pierwszym projekcie nowelizacji ustawy – prawo o szkolnictwie wyższym przewidziano, że szkoły wyższe zyskają możliwość swobodnego dysponowania swoimi zasobami.
Kto może dostać stypendium rektora? Koniec z uzależnieniem od stypendiów socjalnych i zapomóg
Dzisiaj pieniądze przeznaczone na stypendia rektorskie (dla 10 proc. osób danego kierunku, za ich wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe), mogą stanowić maksymalnie 60 proc. środków przeznaczanych rocznie na wszystkie stypendia – czyli zarówno te rektorskie, jak i socjalne, a także zapomogi. W przyszłości na ten cel można byłoby przeznaczyć 40 proc., ale nie liczone od wszystkich stypendiów, a od całej sumy środków finansowych na szkolnictwo wyższe.
Czytaj więcej
Wysokie oceny nie są wystarczającą podstawą do uzyskania stypendium rektora – uznał Wojewódzki Są...
Uczelnie będą musiały informować tylko o większych inwestycjach
Drugi z projektów nowelizacji wspomnianej ustawy zwalnia podmioty systemu szkolnictwa wyższego z obowiązku zgłaszania w systemie POL-on (Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce) informacji o każdej poczynionej przez nie inwestycji. Dzisiaj muszą robić to niezależnie od kwoty (wyjątkiem są tylko wydatki na aparaturę naukowobadawczą lub infrastrukturę informatyczną, które raportować trzeba, gdy przekroczą 500 tys. zł – i tego nowelizacja nie zmieni).