Zmiany w stypendiach rektora i e-dyplomach. Rząd przedstawił projekty

Na fali zmian deregulacyjnych rząd chce znowelizować przepisy o szkolnictwie wyższym. Planuje ułatwić studentom dostęp do stypendiów rektorskich i zwolnić uczelnie z obowiązku tłumaczenia się z każdej inwestycji. Nowe przepisy przesuną termin wprowadzenia e-dyplomów.

Publikacja: 24.05.2025 08:00

Zmiany w stypendiach rektora i e-dyplomach. Rząd przedstawił projekty

Foto: Adobe Stock

Nowe przepisy, których wprowadzenie miałoby ułatwić funkcjonowanie uczelni, zaproponował resort nauki.

W pierwszym projekcie nowelizacji ustawy – prawo o szkolnictwie wyższym przewidziano, że szkoły wyższe zyskają możliwość swobodnego dysponowania swoimi zasobami.

Kto może dostać stypendium rektora? Koniec z uzależnieniem od stypendiów socjalnych i zapomóg 

Dzisiaj pieniądze przeznaczone na stypendia rektorskie (dla 10 proc. osób danego kierunku, za ich wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe), mogą stanowić maksymalnie 60 proc. środków przeznaczanych rocznie na wszystkie stypendia – czyli zarówno te rektorskie, jak i socjalne, a także zapomogi. W przyszłości na ten cel można byłoby przeznaczyć 40 proc., ale nie liczone od wszystkich stypendiów, a od całej sumy środków finansowych na szkolnictwo wyższe.

Czytaj więcej

Dobre wyniki w nauce to za mało do uzyskania stypendium rektora

Uczelnie będą musiały informować tylko o większych inwestycjach

Drugi z projektów nowelizacji wspomnianej ustawy zwalnia podmioty systemu szkolnictwa wyższego z obowiązku zgłaszania w systemie POL-on (Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce) informacji o każdej poczynionej przez nie inwestycji. Dzisiaj muszą robić to niezależnie od kwoty (wyjątkiem są tylko wydatki na aparaturę naukowobadawczą lub infrastrukturę informatyczną, które raportować trzeba, gdy przekroczą 500 tys. zł – i tego nowelizacja nie zmieni).

Zmiany jednak spowodują, że wszystkie inne inwestycje nieprzekraczające 100 tys. zł nie będą musiały znaleźć się w wykazie. Zdaniem resortu nie wpłynie to na ogólny obraz skali inwestowania, bo mniejsze sumy wydatkowane są zwykle na drobne prace modernizacyjne. Nie mają zatem znaczącego wpływu na działalność dydaktyczną.

Czytaj więcej

"W nauce dochodzi do przełomu, a my musimy być jego częścią"

E-dyplomy od 1 stycznia 2027 r., 10 lat dla absolwentów na uzyskanie odpisu 

Z kolei projekt nowelizacji ustaw prawo oświatowe i prawo o szkolnictwie wyższym ma za zadanie poprawienie całego systemu wydawania dyplomów ukończenia studiów (i suplementów do nich), a także dyplomów doktorskich i habilitacyjnych – w formie elektronicznej oraz jako dokumentów mobilnych w aplikacji mObywatel.

E-dokumenty wejdą do obrotu z początkiem stycznia 2027 r. (termin ten więc zostanie przesunięty w czasie o rok w porównaniu do poprzednich przepisów). Papierowe dyplomy wciąż będą dostępne, ale studenci i absolwenci będą musieli o nie zawnioskować. Ci drudzy, którzy kończąc naukę dostali jeszcze wersję papierową dyplomu i suplementu, będą mogli wnioskować o dodatkowy jego odpis (również papierowy, w języku polskim lub obcym), ale na złożenie wniosków – od ukończenia studiów – będą mieli jedynie dziesięć lat.

Etap legislacyjny: skierowano do Stałego Komitetu Rady Ministrów (projekty nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym), skierowano do opiniowania (projekt nowelizacji ustawy prawo oświatowe i ustawy prawo o szkolnictwie wyższym)

Czytaj więcej

Kolejny ważny dokument w mObywatelu

Nowe przepisy, których wprowadzenie miałoby ułatwić funkcjonowanie uczelni, zaproponował resort nauki.

W pierwszym projekcie nowelizacji ustawy – prawo o szkolnictwie wyższym przewidziano, że szkoły wyższe zyskają możliwość swobodnego dysponowania swoimi zasobami.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?