Kolejny sezon urlopowy przed nami. Czego należy się spodziewać?

Magdalena Oszczak, dyrektorka Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA.

Publikacja: 29.05.2023 02:00

Magdalena Oszczak, dyrektorka Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA

Magdalena Oszczak, dyrektorka Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA

Foto: materiały prasowe

Materiał partnera

Za moment zaczną się wakacje. Jak Polacy podróżują?

Magda Oszczak: Przede wszystkim drożej. Wyjazdy turystyczne stały się dobrem luksusowym. Kryzys ekonomiczny i inflacja wpłynęły na wzrost cen wycieczek i biletów lotniczych. I wcale nie mam tu na myśli wyłącznie kierunków egzotycznych. Widać to także w przypadku podróży po Europie. Ktoś, kto kupował bilety na europejskie kierunki za mniej niż 300 zł, już tego teraz nie zrobi. Co warte także odnotowania, częściej decydujemy się na wyjazdy zorganizowane przez biura podróży.

I to jest dobry pomysł, pod warunkiem, że skorzystamy z oferty bezpiecznych biur podróży. Warto zwrócić uwagę na posiadanie przez firmę odpowiednich zezwoleń, wymaganych przez ustawę o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informację można znaleźć na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (Ewidencja | Wyszukiwanie – ufg.pl).

Ale czy w związku ze wzrostem cen podróżujemy mniej?

Nie. Rynek turystyczny potrzebował chwili, żeby się odbudować po pandemii, i z oczywistych względów to ona miała największy wpływ na ograniczenie naszej mobilności. Wzrost cen na pewno wpłynął na standard wyjazdów, ale nie na ich częstotliwość. Polacy wciąż mają potrzebę podróżowania, nawet jeszcze większą po ograniczeniach pandemicznych. Częściej decydujemy się na wyjazdy zorganizowane.

A z czym borykamy się najczęściej podczas podróży?

Oprócz problemów zdrowotnych to opóźnione i odwołane loty są w tej chwili najczęstszym problemem, z którym spotykają się turyści. AirHelp, czyli największa na świecie firma pomagająca pasażerom linii lotniczych w egzekwowaniu ich praw, szacuje, że każdego roku około 10 mln pasażerów na świecie doświadczyło braku punktualności przewoźników.

Co proponują ubezpieczyciele w takich przypadkach?

Na rynku, co do zasady, polisy turystyczne pokrywają koszty związane z opóźnieniem lotu powyżej określonego limitu godzin, natomiast rzadziej pokrywają odwołanie lotu. Na to trzeba zwrócić uwagę.

Na co jeszcze?

Wybierając odpowiednią ochronę, przede wszystkim należy się przyjrzeć sumom ubezpieczenia i zakresowi ochrony, czyli ryzykom, które są zawarte w polisie. Podstawa to ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli podróżujemy transportem lotniczym, to oprócz ubezpieczenia na wypadek opóźnienia warto pomyśleć również o ubezpieczeniu bagażu podróżnego, opóźnienia bagażu. Na koniec nie mniej ważne OC w życiu prywatnym czy OC związane z uprawianiem sportu, wraz z ubezpieczeniem sprzętu sportowego od kradzieży czy zniszczenia. Rozsądnym posunięciem będzie też wykupienie ubezpieczenia rezygnacji z podróży – zwłaszcza jeśli zapłaciliśmy za wycieczkę na długo przed planowanym terminem wylotu. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, to koniecznie zaznaczmy taką opcję w momencie zakupu polisy.

W przypadku problemów ze zdrowiem, czy nie wystarczy nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?

Sama karta nie wystarczy. Jeśli trafimy do miejscowości turystycznej, w której lekarze nie honorują kart EKUZ, ponieważ prowadzą tylko prywatną praktykę, będziemy musieli pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni, bez szans na zwrot poniesionych wydatków. A te mogą być bardzo wysokie. Warto wspomnieć, że ceny usług medycznych wzrosły z powodu inflacji oraz po covidzie o ok. 30 proc. Cena prostej konsultacji, tj. wizyty hotelowej, wynosi w Grecji 90 euro, w Turcji – 95 euro, Egipcie – 70 euro i Bułgarii – 70 euro. Coraz częściej placówki pobierają dodatkową opłatę za wizyty wieczorne, nocne, weekendowe i świąteczne, czego wcześniej nie było. Najczęstsze problemy ze zdrowiem, do jakich należą zapalenie ucha, biegunka, zapalenie gardła, ospa, oparzenia słoneczne czy przeziębienie, mogą nas więc sporo kosztować. Dlatego ubezpieczyciele sami podnoszą sumy ubezpieczenia, co wynika z rosnących kosztów usług medycznych. Jeśli ubezpieczyciel wskazuje optymalną sumę ubezpieczenia, to jest to wariant, który powinien być wzięty pod uwagę przez klientów.

Ponadto, mając wyłącznie EKUZ, nie skorzystamy też z usług Assistance, takich jak transport do kraju ubezpieczonego, transport osób bliskich czy transport medyczny, ani z dodatkowych korzyści, jak wypłata odszkodowania, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku (NW), sami sfinansujemy koszty ratownictwa, czy też będziemy zmuszeni naprawić wyrządzoną szkodę z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Takie możliwości oferują tylko komercyjne ubezpieczenia turystyczne.

Jeśli nie wiemy, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać – komercyjne czy darmowe (EKUZ) – to zalecam wyrobienie karty EKUZ i zakup ubezpieczenia komercyjnego. Te dwa produkty się nie wykluczają lecz wręcz uzupełniają. Mamy zagwarantowaną dwutorową pomoc w zależności od zdarzenia, jakie nas spotka. Ubezpieczenie podróżne obejmuje o wiele więcej usług i pokrycie kosztów nagłego zachorowania czy kosztów leczenia po nieszczęśliwym wypadku niż karta EKUZ, która ma jednak zupełnie inny charakter.

A jaka jest cena polisy turystycznej?

Ochrona to niewielki koszt – kilka, kilkanaście złotych za dzień. Cena nawet najdroższego ubezpieczenia podróżnego jest nieporównywalnie niższa niż koszty związane z powyższymi nieprzyjemnymi sytuacjami, które nie tylko mogą zaburzyć nam beztroski, szczęśliwy wypoczynek, lecz także zrujnować życie (znane są przypadki, gdy nieubezpieczeni turyści musieli pokrywać koszty leczenia za granicą i transportu samolotem do rodzimego kraju, które wynosiły nawet 500 000 zł).

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd i jak się za to zabrać?

Jak wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Na przykład na stronie UNIQA, dzięki specjalnemu formularzowi możemy w kilka chwil nabyć dostosowaną do naszych potrzeb polisę. Zawsze można też zwrócić się po rekomendację do agenta ubezpieczeniowego. Polisy UNIQA są także dostępne w mBanku – bank jest naszym partnerem.

Materiał partnera

Materiał partnera

Za moment zaczną się wakacje. Jak Polacy podróżują?

Pozostało 99% artykułu
Materiał partnera
Opakowania uzupełniające przyszłością branży kosmetycznej
Materiał partnera
Zarządzanie odpadami: inicjatywy, które zmieniają branżę
Materiał partnera
Pozwalamy łączyć oszczędności z troską o środowisko
Materiał partnera
Gotowi na zrównoważoną transformację? Polski biznes a ESG
Materiał partnera
AI w ESG: wielkie nadzieje, sporo niepewności