Reklama
Rozwiń

Moody’s obniża rating kredytowy USA. Zagrożenie dla gospodarki Trumpa

Agencja Moody’s obniżyła rating kredytowy Stanów Zjednoczonych ze względu na obawy dotyczące rosnącego zadłużenia kraju, które osiągnęło 36 bilionów dolarów – informuje Reuters. To może utrudnić prezydentowi Donaldowi Trumpowi realizację planów obniżenia podatków oraz wywołać reperkusje na globalnych rynkach finansowych.

Publikacja: 17.05.2025 09:09

Baneru z wizerunkiem Donalda Trumpa na ścianie budynku Departamentu Rolnictwa USA w Waszyngtonie

Baneru z wizerunkiem Donalda Trumpa na ścianie budynku Departamentu Rolnictwa USA w Waszyngtonie

Foto: Mandel NGAN / AFP

Moody’s jako ostatnia z trzech głównych agencji ratingowych zdecydował się na obniżenie ratingu USA. I to pierwszy raz po 100 latach od przyznania USA ratingu „Aaa”.

W piątek został obniżony o jeden stopień do poziomu „Aa1”, po tym jak w 2023 roku Moody’s zmienił swoją perspektywę dla gospodarki Stanów Zjednoczonych na „negatywną” w związku z rosnącym deficytem budżetowym i rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia.

Czytaj więcej

Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?

„Kolejne administracje USA oraz Kongres nie zdołały dojść do porozumienia w sprawie działań mających na celu odwrócenie trendu wysokich deficytów budżetowych i rosnących kosztów odsetkowych” – poinformowała agencja Moody’s, zmieniając jednocześnie perspektywę ratingu z „negatywnej” na „stabilną”.

Obóz Donalda Trumpa oburzony decyzją Moody's

Decyzja spotkała się z krytyką ze strony osób związanych z Donaldem Trumpem. Stephen Moore, były doradca ekonomiczny Trumpa i ekonomista z Heritage Foundation, określił ją jako „oburzającą”. – Jeśli obligacje rządu USA nie są już aktywem klasy AAA, to co jest? – powiedział agencji Reutera.

Dyrektor ds. komunikacji Białego Domu, Steven Cheung, skomentował obniżkę ratingu w mediach społecznościowych, krytykując ekonomistę Moody’s, Marka Zandiego, którego określił mianem politycznego przeciwnika Trumpa.

Czytaj więcej

USA daleko do 5 proc. PKB na obronność

Trump zapowiada zrównoważony budżet

Od czasu powrotu do Białego Domu 20 stycznia, Trump deklaruje chęć zrównoważenia budżetu, a jego sekretarz skarbu, Scott Bessent, wielokrotnie podkreślał, że administracja dąży do obniżenia kosztów finansowania długu publicznego.

Jednak dotychczasowe próby zwiększenia przychodów i ograniczenia wydatków nie przekonały inwestorów. Wysiłki Trumpa, aby ograniczyć wydatki za pośrednictwem Departamentu Efektywności Rządowej Elona Muska, nie spełniły oczekiwań, a plany zwiększenia dochodów poprzez cła wywołały obawy o wojnę handlową i globalne spowolnienie gospodarcze, co wstrząsnęło rynkami.

Czytaj więcej

Cła Trumpa pomagają spółce Elona Muska. To mogą być prawdziwe żniwa

Te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do gwałtownej wyprzedaży obligacji i ograniczyć zdolność administracji do realizowania swojej agendy – uważa Moody’s.

– To tylko kolejny dowód na to, że Stany Zjednoczone mają zbyt duże zadłużenie – powiedział Darrell Duffie, profesor finansów ze Stanford i były członek zarządu Moody’s. – Kongres będzie musiał się zdyscyplinować: albo zwiększyć dochody, albo ograniczyć wydatki - dodał.

Kongres ulegnie naciskom administracji Donalda Trumpa?

Trump naciska na Kongres, kontrolowany przez Republikanów, by przegłosował ustawę przedłużającą ulgi podatkowe z 2017 roku – kluczowe osiągnięcie jego pierwszej kadencji. Analitycy wskazują jednak, że taki krok zwiększy zadłużenie rządu federalnego o kolejne biliony dolarów.

Czytaj więcej

Donald Trump odstraszył zagranicznych turystów. USA stracą przez to miliardy

Obniżenie ratingu nastąpiło w momencie, gdy ustawa podatkowa nie przeszła ważnej procedury w Kongresie – twardogłowi Republikanie, żądający głębszych cięć budżetowych, zablokowali projekt. To rzadka porażka polityczna prezydenta – pisze Reuters.

Co z budżetem USA

Moody’s uznał, że obecnie rozważane propozycje budżetowe raczej nie doprowadzą do trwałej, wieloletniej redukcji deficytu i prognozuje, że dług federalny wzrośnie do około 134 proc. PKB do 2035 roku – w porównaniu do 98 proc. w roku 2024.

– Obniżka ratingu powinna być sygnałem ostrzegawczym dla Trumpa i Republikanów w Kongresie, by zakończyli swoją nieodpowiedzialną pogoń za podatkowymi prezentami rujnującymi budżet – stwierdził w oświadczeniu lider demokratów w Senacie, Chuck Schumer.

USA tracą wysoki ranking agencji

Obniżka Moody’s następuje po podobnej decyzji Fitcha z sierpnia 2023 roku. Ta agencja również obniżyła rating USA o jeden stopień, wskazując na spodziewane pogorszenie sytuacji fiskalnej i powtarzające się negocjacje dotyczące limitu zadłużenia, zagrażające wypłacalności rządu.

Fitch był drugą główną agencją, która odebrała USA najwyższy rating AAA – po Standard & Poor’s, która zrobiła to po kryzysie związanym z limitem zadłużenia w 2011 roku.

Czytaj więcej

Gospodarka USA zwalnia, a Donald Trump chce ciąć wydatki z budżetu

Inwestorzy wykorzystują ratingi kredytowe do oceny ryzyka związanego z pożyczaniem przez firmy i rządy. Ogólnie rzecz biorąc, im niższy rating, tym wyższy koszt finansowania.

– Obniżenie ratingu kredytowego USA przez Moody’s to kontynuacja długoletniego trendu fiskalnej nieodpowiedzialności, który ostatecznie doprowadzi do wyższych kosztów pożyczania zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego – ocenił Spencer Hakimian, dyrektor generalny funduszu hedgingowego Tolou Capital Management.

Obniżka ratingu nastąpiła w czasie rosnącej niepewności na amerykańskich rynkach finansowych – w wyniku decyzji Trumpa o nałożeniu ceł na kluczowych partnerów handlowych, co w ostatnich tygodniach wywołało obawy inwestorów o presję inflacyjną i gwałtowne spowolnienie gospodarcze – pisze Reuters.

Moody’s jako ostatnia z trzech głównych agencji ratingowych zdecydował się na obniżenie ratingu USA. I to pierwszy raz po 100 latach od przyznania USA ratingu „Aaa”.

W piątek został obniżony o jeden stopień do poziomu „Aa1”, po tym jak w 2023 roku Moody’s zmienił swoją perspektywę dla gospodarki Stanów Zjednoczonych na „negatywną” w związku z rosnącym deficytem budżetowym i rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych