Jak poinformował wiceszef MSWiA, przez trzy miesiące działania punkty recepcyjne pomogły ponad 950 tysiącom uchodźców z Ukrainy, a polskie urzędy nadały ponad 1 mln 100 tys. numerów PESEL. Ponad 460 tys. osób przybyłych z Ukrainy jest w wieku produkcyjnym, 160 tys. osób już podjęło prac.

- Po trzech miesiącach od agresji Rosji na Ukrainę rząd przyjął rozwiązania systemowe dla osób, które planują zostać w Polsce na dłużej - mówił Szefernaker.

Chodzi o możliwość tworzenia tzw. klubików dziecięcych i zatrudniania tzw. dziennych opiekunów dziecięcych dla dzieci z Ukrainy w wieku 3-5 lat.

- To pozwoli na to, aby mamy, które dotarły do Polski, mogły podjąć pracę - mówił wiceminister.

Rząd chce także doprecyzować przepisy prawa pracy, a także kwestię szkoleń z języka polskiego.

- Ogłosiliśmy jako rząd konkurs "Razem Możemy Więcej" z budżetem 105 mln zł na aktywizację zawodową czy naukę języka polskiego - mówiła minister Marlena Maląg.

Wskazała, że na polskim rynku pracy brakuje przedstawicieli branży medycznej - lekarzy, pielęgniarek, położnych - dlatego wprowadzamy możliwość dodatkowej nauki j. polskiego dla obywateli Ukrainy wykonujących te zawody. 

- Chcemy również zachęcić obywateli Ukrainy do podejmowania pracy w domach pomocy społecznej. Jest to ważne, ponieważ sytuacja kadrowa w wielu takich placówkach jest trudna. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które umożliwią zatrudnienie obywateli Ukrainy w tych placówkach. To zadanie będziemy współfinansować razem z publicznymi służbami zatrudnienia -  mówiła szefowa resortu rodziny.

Dodała również, że obywatele Ukrainy na mocy specustawy mogą zakładać w Polsce działalność gospodarczą, a więc mogą np. zakładać kluby opieki dziennej nad dziećmi czy instytucje dziennego opiekuna. Już w marcu wprowadzono ułatwienia w tworzeniu nowych miejsc opieki nad ukraińskimi dziećmi, teraz mają być one rozszerzone na działalność sprawowania opieki do 5. roku życia dziecka.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Do Polski przybyły przede wszystkim matki z małymi dziećmi, dlatego kluczowe jest również wsparcie w zapewnieniu opieki nad dzieckiem w czasie, gdy rodzic jest w pracy - wyjaśniła Maląg.

Czytaj więcej

Ciężko o certyfikat znajomości polskiego