Przepisy regulujące uproszczone zasady legalizacji pobytu Ukraińców w Polsce są tworzone równolegle w Ministerstwie Finansów, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Edukacji oraz Rodziny i Polityki Społecznej. Mają określać zasady udzielania uchodźcom ze wschodu pomocy przez polskich przedsiębiorców, a przede wszystkim zalegalizować ich pobyt w naszym kraju, zapewnić im prawo do pracy, opieki społecznej i edukacji dla ich dzieci, prawa do ubezpieczenia zdrowotnego i 500+ na dzieci.

– Kilkaset tysięcy obywateli Ukrainy już przybyło do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przed wojną. Spodziewamy się, że ta liczba w najbliższym czasie wzrośnie. Jesteśmy gotowi do udzielenia naszym sąsiadom wszelkiej niezbędnej pomocy, w różnych obszarach – mówi „Rzeczpospolitej" Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. – Dlatego pracujemy nad rozwiązaniami, które mają zapewnić swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Zarówno obywatelom Ukrainy, którzy już przebywają w Polsce, jak i tym, którzy będą wpuszczani na podstawie nowej ustawy i ich pobyt zostanie uznany za legalny. Maksymalnie upraszczamy procedury. Przykładowo pracodawca, który powierzy pracę cudzoziemcowi, będzie musiał w ciągu siedmiu dni powiadomić o tym urząd pracy. Dodatkowo projektowane przepisy pozwolą obywatelom Ukrainy na rejestrację w powiatowym urzędzie pracy i korzystanie m.in. z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego czy szkoleń na takich samych zasadach jak Polacy. Jesteśmy solidarni z narodem ukraińskim, ostatnie dni doskonale to pokazały – dodaje minister Maląg.

– Wszystko wskazuje, że uproszczenia proponowane przez rząd zostaną błyskawicznie uchwalone, bo mają trafić pod obrady Sejmu już 3 marca – opowiada prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Dopóki nie zapoznamy się z projektem, trudno powiedzieć, jak będą wyglądały nowe przepisy, ale poza legalizacją pobytu i uproszczeniem zatrudniania Ukraińców powinny regulować kwestie finansowe, dotyczące udzielanej przez polskich przedsiębiorców pomocy uchodźcom. Ważne więc, aby do zmiany przepisów gromadzili wszelkie dokumenty dotyczące udzielonej po 24 lutego pomocy, które mogą się przydać po wejściu specustawy w życie.

– Kluczowe są obecnie działania legislacyjne, ale warto, aby rząd wspierał przedsiębiorców informacjami, jak postępować zgodnie z obecnymi i planowanymi przepisami – dodaje Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Prezes ZUS: Uchodźcy z Ukrainy będą mieli dostęp do 500+