Powstanie Centrum to wspólna inicjatywa Prezydent m.st. Warszawy, Wojewody Mazowieckiego, Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz organizacji pozarządowych. Prawnicy Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów HFPC włączyli się w to przedsięwzięcie.

Cudzoziemcy mogą w Centrum uzyskać pomoc prawną i psychologiczną oraz informacje m.in. o opiece medycznej, socjalnej, a także wsparcie tłumaczy. W pierwszy dzień działania Centrum prawnicy HFPC dostarczyli materiały informacyjne dla osób poszukujących ochrony międzynarodowej, mapki, jak trafić do Fundacji. Uruchomili także telefon, pod którym udzielają pomocy 7 dni w tygodniu: 506 184 375. W sobotę jeden z prawników dyżurował w siedzibie Centrum.

- Na razie obserwujemy wzrost zainteresowania obywateli Ukrainy przepisami migracyjnymi. Kontaktują się z nami telefonicznie i chcą wiedzieć, jak przedłużyć wizę czy zezwolenie na pobyt, aby nie powracać na Ukrainę w tym niepewnym czasie. – mówi Jacek Białas, prawnik Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów HFPC.

Mniej jest natomiast cudzoziemców, którzy w ostatnim czasie opuścili Ukrainę i chcą starać się w Polsce o ochronę międzynarodową.

- Nie wszyscy Ukraińcy, którzy na przestrzeni ostatnich kilku tygodni byli zmuszeni wyjechać z Ukrainy planują tu zostać i ubiegać się o status uchodźcy. Choć oczywiście będą takie osoby i Urząd do Spraw Cudzoziemców musi być na to przygotowany – zarówno pod względem udzielenia wsparcia socjalnego, jak i zapewnienia szybkich i efektywnych procedur – dodaje Karolina Rusiłowicz, prawniczka Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów HFPC.