Aktualizacja: 07.04.2025 10:51 Publikacja: 31.10.2024 12:57
Foto: Adobe Stock
Była to druga kontrola dotycząca nieodpłatnej pomocy prawnej przeprowadzona przez NIK. Ta z 2018 roku wykazała, że system ten nie gwarantuje równego dostępu do pomocy prawnej na etapie przedsądowym i nie zapewnia efektywnego wydatkowania środków publicznych.
Tym razem kontrolą objęto działania 19 starostw powiatowych w latach 2020-2023. Z ustaleń kontrolerów NIK wynika, że punkty nieodpłatnej pomocy prawnej działały pięć dni w tygodniu przez cztery godzinny dziennie. W każdym punkcie udzielano średnio tylko jednej porady dziennie w czasie do jednej godziny. Jak przy tym zaznaczono, średnia liczba porad znacząco różniła się pomiędzy poszczególnymi powiatami – od 0,4 do 2,1 porady dziennie. "Oznacza to, że potencjał systemu wykorzystywany jest tylko w 25 proc. Biorąc pod uwagę, że od 2019 r. zwiększył się zakres przedmiotowy ustawy o nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, to efektywność systemu nie dość, że nie poprawiła się od poprzedniej kontroli NIK, to jeszcze realnie się pogorszyła" - podkreślono w komunikacie.
Projektowana zmiana zasad udzielania pełnomocnictw może niektórych członków spółdzielni mieszkaniowych wykluczyć...
Do zakończonych w piątek egzaminów: adwokackiego i radcowskiego przystąpiło łącznie ponad 3500 osób. Pierwsze wy...
14. emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe, na które raz w roku liczyć może część emerytów i rencistów. Otrzy...
43-letnia Polka, która w 2022 r. w Niemczech brała udział w nielegalnym wyścigu samochodowym i spowodowała śmie...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Upublicznione w internecie nagranie, na którym dwójka nauczycieli oddaje się miłosnym żądzom w szkolnym kantorku...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas