fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Regiony – większość województw ma jeszcze dotacje dla firm

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Przedsiębiorcy wciąż mogą ubiegać się o dotacje z programów regionalnych. Do wzięcia jest jeszcze ponad 330 mln euro
Ponad 86 mln euro mogą pozyskać firmy z Lubelszczyzny. To pieniądze zarówno na działania inwestycyjne mikro, małych i średnich firm, jak i dotacje na usługi badawcze oraz doradcze. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości zamierza ogłosić dwa konkursy jeszcze w tym roku, a sześć kolejnych w przyszłym. Również na Śląsku przedsiębiorcy mogą się ubiegać o granty zarówno w tym, jak i 2012 r. Śląskie Centrum Przedsiębiorczości zachęca na swej stronie internetowej do sięgnięcia po „ostatnie 58 mln euro". Duże pieniądze są też na Dolnym Śląsku. - Na dofinansowanie projektów stricte związanych z rozwojem przedsiębiorczości pozostało do rozdysponowania 146,2 mln zł. Do końca 2012 r. zorganizujemy jeszcze trzy konkursy dla przedsiębiorstw – informuje Przemysław Prałat z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Po środki unijne, w tym na inwestycje mogą się też ubiegać firmy z Podlasia i Małopolski. – Na projekty badawczo-rozwojowe mamy około 4,2 mln euro, a na inwestycyjne około 20 mln euro – informuje Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.
Drugą grupę regionów stanowią te, w których trwają właśnie ostatnie konkursy dla firm. Tak jest m.in. w Świętokrzyskim gdzie odbywa się ostatni konkurs dla mikro i małych firm z pulą 58,5 mln zł i na Mazowszu gdzie firmy walczą o 20 mln euro na projekty inwestycyjne. Dwa ostatnie konkursy z budżetem przekraczający 5 mln euro ogłosi jeszcze w tym roku Pomorze.
Trzecią grupę regionów stanowią te, w których pieniądze dla firm już się rozeszły, a mimo to przedsiębiorcy będą mogli jeszcze pozyskać dotacje. Jak to możliwe? Wszystkie szesnaście regionów pozyskało dodatkowe pieniądze z krajowej rezerwy wykonania i część z nich trafi na ponadplanowe konkursy dla firm w 2012 r. - Zarząd województwa planuje przeznaczyć 8 mln euro ze środków z krajowej rezerwy wykonania i tzw. dostosowania technicznego na przeprowadzenie nowego konkursu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na inwestycje w nowe technologie – mówi „Rz" Marcin Szmyt, dyrektor Wydziału Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. - Planowany nabór zostanie uruchomiony po zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską i ruszy najpóźniej w pierwszym kwartale 2012 roku - dodaje. Pieniędzmi z rezerwy przedsiębiorców zamierzają wesprzeć też m.in. władze: Lubuskiego (11 mln euro), Łódzkiego (15 mln euro) i Warmińsko-Mazurskiego (11 mln euro). Więcej o dotacjach dla firm z programów regionalnych w poniedziałkowej „Rz".
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA