Nieruchomości

Czy członek wspólnoty ma prawo zajrzeć w umowę z administratorem

[i][b]Czy członek Wspólnoty Mieszkaniowej, może mieć wgląd do umowy o administrowanie budynkiem? Jeśli tak, to kogo ma o tę umowę prosić administratora czy zarząd? W jakich okolicznościach może to zrobić? Czy tylko podczas zebrania? Zarząd samodzielnie wybrał administratora, nie było w tej sprawie uchwały, a wyłącznie informacja na tablicy ogłoszeń. Nie znamy stawki, jaka jest wypłacana za to administrowanie. Poproszony o pokazanie umowy administrator odmówił jej udostępnienia. Czy postąpił zgodnie z ustawą?[/b][/i]
[i]M.R.[/i] Sam wybór administratora budynku nie jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, więc zarząd wspólnoty nie musiał uzyskiwać akceptacji swego wyboru w formie uchwały. Jednak ustalenie wynagrodzenia administratora wymaga już zgody wspólnoty i uchwały udzielającej zarządowi pełnomocnictwa do zawarcia z nim umowy. Wynika to z art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link]
Odpowiedź na pytanie czytelnika znajduje się w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/90594,110293_Wlasciciel_ma_prawo_kontrolowac_zarzad.html]"Właściciel ma prawo kontrolować zarząd"[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/90577,111464_Prawo_do_kontrolowania_zarzadcy.html]"Prawo do kontrolowania zarządcy" [/link] opublikowanych w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/8.html]"Nieruchomości"[/link]
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL